You are currently viewing Naturalne, ziołowe metody walki z trądzikiem

Naturalne, ziołowe metody walki z trądzikiem

Pryszcze, krosty lub wypryski na twarzy są nieestetycznymi oznakami rozwijającego się trądziku, choroby skóry, która wymaga skutecznego leczenia w celu przywrócenia gładkiej i zdrowej cery. Często wybierane jest leczenie farmakologiczne, dające szybkie i oczekiwane rezultaty. lecz niestety, nie każdy jest w stanie znieść towarzyszące temu skutki uboczne.

Dlatego też warto zapoznać się z alternatywnymi metodami eliminacji pryszczy poprzez wykorzystanie mocy płynącej z natury. Zdolność skutecznego wspomagania leczenia trądziku i wielu innych chorób skóry mają zioła i inne rośliny o cennych własnościach zdrowotnych.

Jakie korzyści dla zdrowia daje ziołolecznictwo, czyli fitoterapia?

ziołolecznictwo

Kluczowe znaczenie ma poznanie znaczącej roli, jaką zioła odgrywają w utrzymaniu naszego zdrowia, a w medycynie naturalnej są wykorzystywane od wieków. Te botaniczne cuda przyrody służą do tworzenia różnych preparatów leczniczych, często okazujących się równie skutecznymi jak nowoczesne leki syntetyczne.

Jest to możliwe między innymi dzięki bogatej gamie składników odżywczych znajdujących się w każdym ziele, w tym tych szczególnie korzystnych w leczeniu trądziku. Chociaż skład poszczególnych ziół może się znacznie różnić, to zwykle zawierają one takie związki jak:

  • witaminy, których odpowiednie spożycie jest niezbędne dla utrzymania zdrowej, sprężystej i nieskazitelnej skóry. Co więcej, odgrywają też kluczową rolę w utrzymaniu dobrego ogólnego samopoczucia i mogą stanowić cenne wsparcie w leczeniu różnych dolegliwości;
  • saponiny, których głównym zadaniem jest poprawa wchłaniania pozostałych składników odżywczych z danej rośliny;
  • substancje śluzowe, dokładnie nawilżające skórę i przeciwdziałające jej wysuszeniu;
  • flawonoidy i garbniki o silnym działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym;
  • azuleny, mające podobne działanie, dzięki czemu dane zioło jeszcze lepiej zapobiega rozwojowi trądziku i może wspomagać jego leczenie.

Użycie których ziół w leczeniu trądziku sugerują lekarze i farmaceuci?

Dostępna jest szeroka gama ziół, które mają zdolność skutecznego hamowania rozwoju trądziku i wspomagania jego leczenia. Ważne jest jednak, aby zapoznać się z konkretnym działaniem i potencjalnymi przeciwwskazaniami oraz skutkami ubocznymi przed podjęciem decyzji o ich wykorzystaniu. Różne rodzaje trądziku wymagają różnych ziół do skutecznego leczenia, a do najistotniejszych korzyści, jakie daje taka kuracja, zaliczamy:

  • minimalne ryzyko wystąpienia powikłań oraz wspomnianych skutków niepożądanych;
  • szybkie działanie, dzięki czemu uda się usunąć niemal wszystkie szpecące skórę wypryski i inne zmiany.

Spośród wielu dostępnych ziół i roślin, których zadaniem jest poradzenie sobie z trądzikiem, specjaliści od fitoterapii i tej choroby skóry przede wszystkim zalecają:

Wyciąg z fiołka trójbarwnego

fiołek trójbarwny

Jednym z ziół, które zasługuje na uznanie, jest bez wątpienia fiołek trójbarwny, powszechnie znany jako bratek. Te bajecznie kolorowy kwiaty, które można znaleźć w naszych ogrodach, posiadają liczne właściwości lecznicze i okazały się skuteczne w leczeniu różnych schorzeń, takich jak stany zapalne, nadciśnienie i bóle reumatyczne. Skuteczność tę można przypisać ich składowi, który zawiera dużą ilość:

  • witaminy C;
  • soli mineralnych;
  • bioflawonoidów i karotenoidów;
  • kwasów organicznych.

Zdolność do zwalczania trądziku wynika z odtruwającego wpływu bratka na organizm, ponieważ przyspiesza procesy metaboliczne i skutecznie eliminuje zagrażające zdrowiu skóry toksyny. Dodatkowo działa jako środek oczyszczający skórę, zmniejszający nadmierny łojotok będący częstą przyczyną wyprysków.

Ma jednocześnie właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze przyspieszające leczenie istniejących podrażnień. Okłady z bratka lub regularne spożywanie naparów z jego kwiatów 2-3 razy dziennie sprawia, że skóra nie tylko zostanie dokładnie oczyszczona, ale także odzyska gładkość i będzie chroniona przed ponownym wystąpieniem objawów trądziku.

Wyciąg z kwiatów nagietka

kwiaty nagietka

Rosnące w ogrodzie lub na łące, kwiaty nagietka, z płatkami o żywym żółtym odcieniu, to kolejna roślina powszechnie stosowana w medycynie naturalnej, będąca składnikiem wielu popularnych, roślinnych preparatów przeciwtrądzikowych. Podobnie, jak wiele innych powszechnie stosowanych ziół w medycynie naturalnej, nagietek wyróżnia się jednoczesnym szerokim zakresem zastosowań, wykraczającym poza leczenie trądziku.

Płatki kwiatów nagietka zawierają liczne składniki aktywne, w szczególności substancje, które odgrywają kluczową rolę w przyspieszaniu gojenia i łagodzeniu innych dolegliwości związanych z trądzikiem:

  • witaminę C, silny antyoksydant zwalczający wolne rodniki, hamujący naturalne procesy starzenia się skóry, usuwający jej przebarwienia i przywracający utracony koloryt. Bierze udział w procesach syntezy kolagenu, kluczowego składnika tkanki łącznej, w tym również skóry, pozwalając utrzymać jego właściwy poziom;
  • flawonoidy, niezbędne między innymi do dokładnej detoksykacji organizmu, co ma pozytywny wpływ także na wygląd i zdrowie skóry;
  • związki śluzowe oraz saponiny;
  • karotenoidy, kolejne przeciwutleniacze, stanowiące jeszcze lepszą ochronę przed niszczącym wpływem chorobotwórczych wolnych rodników.

Wyciąg uzyskiwany z płatków kwiatów nagietka służy jako składnik licznych kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry, w tym również trądzikowej, żeli do mycia twarzy, maści, kremów czy toników. Są dzięki temu delikatne w działaniu, doskonale nadają się do wszystkich rodzajów skóry, w przeważającej większości przypadków nie powodują żadnych reakcji alergicznych i skutków ubocznych.

Wyciąg z liści pokrzywy zwyczajnej

pokrzywa zwyczajna

Spotykana na łąkach, a nawet w naszych własnych ogrodach, pokrzywa zwyczajna jest powszechnie uważana za chwast, chociaż coraz częściej znajduje uznanie dla swoich korzystnych właściwości zdrowotnych. Dotychczas błędnie kojarzyliśmy ją niemal wyłącznie z bolesnymi pęcherzami i podrażnieniami skóry, nie zdając sobie sprawy z jej potencjału do znacznej poprawy wygladu naszej cery i skutecznego leczenia trądziku.

Tak samo, jak w przypadku innych roślin i ziół, jej sekret tkwi w bogatym i zróżnicowanym składzie, który obejmuje następujące elementy znajdujące się w jej żywych zielonych, chociaż kłujących i parzących liściach:

  • witaminy A, B2, C, E i K;
  • minerały, takie jak magnez, żelazo, krzem, wapń, mangan, cynk i fosfor;
  • lecytynę;
  • kwas mrówkowy;
  • fitosterole;
  • naturalną krzemionkę.

W zwalczaniu trądziku i przeciwdziałaniu jego nawrotom skuteczność wykazują właściwości przeciwzapalne pokrzywy, pomagające także w gojeniu się ran i wyprysków, jednocześnie zmniejszające widoczność już istniejących blizn potrądzikowych.

Znajduje zastosowanie w różnych preparatach i kosmetykach nie tylko do pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku, ale i osłabionych włosów. Dzięki niej staną się gęste, mocne i odżywione od nasady aż po końce, a pokrzywa przeciwdziała ich nadmiernemu wypadaniu.

Wyciąg z liści aloesu

aloes

Aloes również jest znany ze swojej skuteczności w leczeniu trądziku i minimalizowaniu jego skutków, dlatego znajduje tak powszechne zastosowanie. Ta niezwykła roślina o charakterystycznym wyglądzie ma soczyste liście pełne bogatego w witaminy soku mającego w swoim składzie:

  • witaminy A, B, C i E;
  • minerały, takie jak żelazo, cynk, potas, magnez, sód i wapń;
  • aminokwasy;
  • kwasy organiczne, takie jak kwas jabłkowy, cytrynowy, cynamonowy;
  • polisacharydy i polipeptydy.

Składniki te są starannie zbilansowane i łatwo przyswajalne przez organizm, nadające sokowi z aloesu niezwykłą wszechstronność w zastosowaniach medycznych i różne efekty działania. Wyciąg z soku aloesu posiada niezwykłe właściwości, takie jak działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Skutecznie nawilża skórę, przenikając z powierzchni do najgłębszych warstw, zapewniając kojącą ulgę w przypadku zaczerwienienia lub podrażnienia.

Dodatkowo cechuje go zdolność rozjaśniania blizn potrądzikowych i przebarwień, jednocześnie hamuje nadmierne wydzielanie sebum. Co więcej, odgrywa znaczącą rolę w spowalnianiu procesu starzenia się skóry, przyspieszając jej regenerację.

Bibliografia:

Dodaj komentarz