You are currently viewing Świetlik lekarski – dba o wzrok i inne aspekty zdrowotne

Świetlik lekarski – dba o wzrok i inne aspekty zdrowotne

Świetlik, roślina znana ze swoich niezliczonych właściwości leczniczych, z pewnością zasługuje na bliższą analizę. Jej wykorzystanie w medycynie naturalnej sięga średniowiecza, co świadczy o skuteczności w leczeniu nie tylko dolegliwości oczu, ale także różnych innych kwestii zdrowotnych. Można to przypisać obfitej i zróżnicowanej gamie składników odżywczych obecnych w świetliku, które korzystnie odżywiają organizm.

Co to jest świetlik lekarski?

Świetlik lekarski

Dzikie regiony Europy są domem dla świetlika (Euphrasia rostkoviana), rośliny jednorocznej i znajdującej powszechne zastosowanie w kosmetyce i medycynie naturalnej. Niektóre źródła klasyfikują ją jako część rodziny zarazowatych lub trędownikowatych, a ta druga klasyfikacja jest bardziej powszechnie akceptowana.

Osiągająca wysokość 30 cm łodyga tej rośliny ozdobiona jest drobnymi, eliptycznymi lub jajowatymi liśćmi. Kwiaty również są niewielkie, mają biały odcień z odcieniami fioletu i żółtą plamką na zewnętrznej krawędzi każdego płatka. W kulturze popularnej roślina ta znana jest pod różnymi nazwami, w tym ptasie oko, złodziej mleka i świetlik łąkowy.

Co wyróżnia kompozycję składu świetlika lekarskiego?

W dziedzinie fitoterapii, formy medycyny naturalnej, świetlik łąkowy dostarcza podstawowych składników ziołowych: młodych pędów, liści i kwiatów. Te cenne części rośliny są starannie zbierane na początku fazy kwitnienia i poddawane skrupulatnemu procesowi suszenia, który zachowuje ich właściwości lecznicze. Świetlik wciąż budzi zdziwienie bogactwem swoich niezwykłych atrybutów, ściśle związanych z tak samo bogatym wachlarzem aktywnych związków chemicznych.

Specjaliści wskazują, że zioło to jest bogate w wiele cennych związków biologicznie czynnych, które bez wątpienia mają wieloaspektowy wpływ na ludzki organizm. Sprzyja temu zróżnicowany zakres składników odżywczych obecnych w różnych składnikach świetlika, przy czym eksperci podkreślają następujące jako najważniejsze:

 • witaminę A;
 • witaminy należące do grupy B;
 • witaminę C;
 • witaminę D;
 • minerały, takie jak cynk, jod, krzem, mangan, miedź i żelazo;
 • flawonoidy, kwercetyna i rutyna;
 • kwasy fenolowe, takie jak kwas chlorogenowy, ferulowy, galusowy i kawowy;
 • garbniki, olejki eteryczne;
 • fitosterole, w tym rutozyd, luteolina i apigenina;
 • irydoidy glikozydowe, takie jak katalpol, euprozyd, aukubina, katalozyd, iksorozyd i genipozyd;
 • aminokwasy oraz substancje woskowe i żywiczne.

Jakie szczególne właściwości lecznicze tej byliny należy podkreślić?

Świetlik lekarski

Po zbadaniu składu chemicznego świetlika łąkowego można śmiało stwierdzić, że zawiera on prawie wszystkie niezbędne elementy wymagane przez ludzki organizm. W rezultacie posiada zdolność do wzmacniania i przywracania osłabionego stanu zdrowia, jednocześnie pomagając w powrocie do zdrowia po wielu dolegliwościach i powstrzymując ich ponowne pojawienie się w kolejnych przypadkach.

Działanie świetlika jest determinowane przez te biologicznie aktywne substancje, które posiadają szereg właściwości, w tym przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwalergiczne, ściągające, uspokajające i zdolności do uszczelniania ścian naczyń krwionośnych.

Gdzie znajduje powszechne zastosowanie ziele świetlika lekarskiego?

Wykorzystanie świetlika pospolitego obejmuje szereg zastosowań. Może być stosowany w różnych formach, takich jak susz do parzenia zdrowotnego naparu lub jako kluczowy składnik suplementów diety. Dzięki swoim właściwościom terapeutycznym świetlik jest dostępny w różnych postaciach, takich jak tabletki do spożycia wewnętrznego, żele, maści i produkty do pielęgnacji skóry. Wszechstronne zastosowania świetlika obejmują zarówno cele lecznicze, jak i kosmetyczne, przede wszystkim codzienną pielęgnację skóry, a te, które warto podkreślić, to:

Infekcje dolnych dróg oddechowych

Włączenie tego zioła do osobistej kolekcji naturalnych środków leczniczych jest wysoce zalecane ze względu na jego wyjątkową zdolność do zwalczania infekcji dróg oddechowych. Zioło to jest szczególnie korzystne w sezonie grypowym, ponieważ może być stosowane w postaci gorących inhalacji, naparów lub herbat, aby szybko złagodzić podrażnienie gardła, jednocześnie skutecznie zmniejszając kaszel i chrypkę.

Dolegliwości układu pokarmowego

Wykorzystanie świetlika powinno być także brane pod uwagę jako sposób na zwiększenie wydajności układu trawiennego, którego działanie może być utrudniane przez różne zaburzenia, często bardzo uciążliwe. Zioło to działa poprzez zwiększenie produkcji soku żołądkowego i wydzielania żółci, skutecznie zwalczając stany takie jak zapalenie żołądka, zapalenie wątroby i kolka żółciowa, jednocześnie łagodząc ich najbardziej uciążliwe objawy.

Leczenie dolegliwości oczu i poprawia ostrości widzenia

zdrowie oczu

Ten konkretny produkt może być stosowany niezależnie lub w połączeniu z innymi związkami, które dbają o zdrowie oczu. W połączeniu z luteiną wykazuje największą skuteczność i jest szczególnie korzystny w leczeniu różnych schorzeń oczu, w tym:

 • infekcji wirusowych, bakteryjnych, alergicznych lub grzybiczych;
 • stanów zapalnych o zróżnicowanym podłożu;
 • choroby takiej jak zespół „suchego oka”, przewlekłej i bardzo trudnej do wyleczenia. Może być spowodowana różnymi czynnikami, jak niewystarczająca produkcja łez, zmiany hormonalne, czy choroby podstawowe, takie jak cukrzyca, alergie, nadciśnienie lub długotrwała ekspozycja na klimatyzowane środowisko. Jej objawy obejmują suchość, pieczenie oraz podrażnienie oczu i powiek;
 • zmęczenia oczu, które również może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym intensywnym lub niewystarczającym oświetleniem, czy długotrwałym korzystaniem z komputera;
 • podrażnienia i zaczerwienienia, wynikającego z ich narażenia na kurz, pyłki, światło słoneczne, smog, spaliny, wiatr, wahania temperatury lub wysoką wilgotność;
 • zapalenia spojówek i zapalenia powiek.

Aby skutecznie złagodzić wyżej wymienione objawy, stosowanie maści ze świetlika nie jest jedynym rozwiązaniem. Inną skuteczną i zalecaną metodą jest nakładanie na powieki kompresów nasączonych wyciągiem z tej rośliny.

Inne przykłady zastosowania świetlika lekarskiego

Oczywiście zakres zastosowań terapeutycznych tej konkretnej rośliny wykracza daleko poza trzy podstawowe przykłady przedstawione powyżej. Eksperci w dziedzinie ziołolecznictwa sugerują jej wykorzystanie również w przypadku różnych innych schorzeń, takich jak problemy ze snem i bezsenność, bóle głowy, alergie, podwyższony poziom cukru we krwi, zmęczenie i niskie ciśnienie krwi.

Czy świetlik jest powszechnie stosowany w kosmetyce?

Ten naturalny ziołowy składnik jest nie tylko powszechny w medycynie naturalnej, ale także szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym. Przez wiele lat producenci doceniali kosmetyczne zalety świetlika i włączali go do różnych produktów do pielęgnacji skóry, w tym kremów przeznaczonych do wrażliwej skóry twarzy i wokół oczu.

Produkty te oferują szereg korzyści, w tym:

 • ukojenie i szybkie złagodzenie podrażnień i zaczerwienienia naskórka;
 • nawilżenie przeciwdziałające nadmiernemu wysuszeniu skóry;
 • zmniejszenie widoczności worków pod oczami;
 • przywrócenie skórze witalności i młodzieńczego wyglądu;
 • zmniejszenie opuchlizny, szczególnie w okolicach oczu;
 • wygładzenie istniejących zmarszczek i przebarwień skóry;
 • wyrównanie kolorytu skóry;
 • zminimalizowanie widoczności pajączków;
 • wspomaganie oczyszczania skóry poprzez usuwanie toksyn;
 • ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi i promieniowaniem UV.

Jakie jest zalecane dawkowanie i sposób przygotowania świetlika lekarskiego?

Nie ma ustalonych miar dawkowania tej rośliny. Zazwyczaj przyjmuje się ją w razie potrzeby, gdy pojawią się objawy związane z którymkolwiek z wyżej wymienionych stanów chorobowych. W przypadku suplementów diety ważne jest jednak, aby nie przekraczać zalecanej dawki i zaleca się przestrzeganie instrukcji producenta podanych na opakowaniu lub w ulotce danego produktu.

Echinacea może być wykorzystywana na różne sposoby. Jedną z opcji jest tworzenie własnych naparów przy użyciu suszonego ziela, łatwo dostępnego w aptekach lub sklepach zielarskich. Należy zagotować określoną ilość w ½ litra wody i spożywać taki napar 2-3 razy dziennie, a alternatywnie można stosować schłodzony napar w postaci okładów.

Gotowe suplementy diety zawierające ekstrakty z tej rośliny w formie tabletek i kropli są niewątpliwie lepsze i wygodniejsze. Dodatkowo możemy nabyć kremy, maści, żele i toniki przeznaczone specjalnie do stosowania zewnętrznego na skórę, szczególnie na okolice twarzy.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania świetlika lekarskiego?

Na szczęście istnieje tylko kilka przeciwwskazań do stosowania świetlika i produktów go zawierających. Jednym z takich przeciwwskazań jest cukrzyca, ponieważ badania wskazują, że może to prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi. Jeśli chodzi o stosowanie świetlika przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, obecnie nie ma wystarczających danych, aby określić, czy stwarza on jakiekolwiek ryzyko.

Jednocześnie warto wiedzieć, że nadmierne stosowanie zewnętrzne, nakładanie zbyt dużych ilości maści ze świetlikiem na skórę, może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak pogorszenie ostrości widzenia, zwiększona wrażliwość na światło i uciążliwe swędzenie skóry.

Dodaj komentarz