You are currently viewing Sok z buraka – wspiera zdrowie na wielu płaszczyznach

Sok z buraka – wspiera zdrowie na wielu płaszczyznach

Polacy darzą sympatią szeroką gamę warzyw, smacznych zarówno na zimno, jak i na gorąco, podawanych do różnych potraw, nie tylko wegetariańskich. Jednym z najbardziej lubianych i najczęściej spożywanych jest bez wątpienia burak ćwikłowy, pożywny i smaczny, który powinien gościć na naszych talerzach przez cały rok.

Czerwone buraki nie tylko przyczyniają się do poprawy ogólnego samopoczucia, oferują jednocześnie mnóstwo korzyści zdrowotnych. Wskazane jest także trzymanie w domu butelki soku z buraków, pełnego bogatych składników odżywczych o cennych właściwościach leczniczych.

Jakie konkretne rodzaje buraków są wykorzystywane do produkcji soku?

W naszym kraju uprawia się wiele odmian buraków, w tym buraki cukrowe. Jednak większość z tych odmian nie nadaje się do wyciskania soków, które powinniśmy pić każdego dnia. Istnieje jednak szczególny rodzaj buraka, znany jako burak czerwony lub burak ćwikłowy, idealny nie tylko do sałatek.

Lekarze i eksperci w dziedzinie zdrowego odżywiania zdecydowanie zalecają spożywanie tego warzywa ze względu na bogactwo witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych. Pozytywne skutki szybko odczuje każdy układ i narząd w ludzkim ciele, wzmocni się nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Co więcej, warzywo to służy jako doskonała podstawa do tworzenia pysznego soku, posiadającego unikalne właściwości i skład warty dalszego poznania.

Które właściwości soku z buraków podkreślają specjaliści?

plastry buraka

Kluczowa dla dobrego stanu zdrowia, jest odpowiednio zbilansowana dieta, której ważną częścią powinien stać się właśnie sok z buraka, dostarczający organizmowi wielu niezbędnych składników odżywczych. Jest to zdecydowanie lepsza metoda niż łykanie suplementów diety w postaci tabletek mogących nadmiernie obciążać żołądek. Eksperci od dawna wskazują na liczne zalety picia soku z czerwonych buraków, a szeroki zakres jego właściwości sprzyjających naszemu zdrowiu obejmuje działanie:

  • wzmacniające układ immunologiczny;
  • antyoksydacyjne, umożliwiające usuwanie chorobotwórczych wolnych rodników;
  • antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwzapalne;
  • łagodzące objawy dolegliwości układu oddechowego;
  • obniżające wysoki poziom „złego” cholesterolu LDL;
  • redukujące poziom glukozy we krwi;
  • usprawniające trawienie i przemianę materii;
  • hamujące łaknienie i zapobiegające podjadaniu pomiędzy posiłkami;
  • zwiększające wydolność i kondycję organizmu;
  • hamujące naturalne procesy starzenia się skóry;
  • poprawiające ukrwienie i przeciwdziałające w ten sposób anemii;
  • usprawniające pracę układu krążenia;
  • poprawiające sprawność układu nerwowego, zwłaszcza pamięć i koncentrację;
  • ułatwiające poradzenie sobie z negatywnymi skutkami stresu;
  • łagodzące objawy menopauzy, przede wszystkim uciążliwe uderzenia gorąca;
  • regulujące gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu.

Co znajduje się w składzie buraka czerwonego i soku z buraków?

Burak, zarówno spożywany w postaci soku, jak i dodawany do różnych potraw, takich jak sałatki czy zupy, to zdrowie w najczystszej postaci. Jego niezwykły profil odżywczy obejmuje wszystkie niezbędne składniki zalecane przez lekarzy w celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania organizmu. Największe znaczenie mają aktywne związki, których znaczenia nie wolno zlekceważyć, takie jak:

  • witamina A;
  • kilka witamin z grupy B: tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3), pirydoksyna (B6), kwas foliowy (B9);
  • witamina C;
  • witamina E;
  • witamina K;
  • minerały: bor, chlor, cynk, fosfor, fluor, lit, magnez, miedź, molibden, potas, wapń i żelazo;
  • pełnowartościowe białko;
  • betanina, nadająca burakom ich czerwony kolor;
  • polifenole;
  • karotenoidy;
  • związki fenolowe;
  • saponiny;
  • kwasy organiczne: jabłkowy, szczawianowy, winny i cytrynowy;
  • błonnik pokarmowy.

Jakie są możliwe zastosowania soku z buraków?

szklanka soku z buraków

Szeroki wachlarz korzyści zdrowotnych płynących z soku z czerwonych buraków sprawia, że jest on cennym zasobem w dziedzinie medycyny naturalnej. W rzeczywistości można argumentować, że sok ten służy jako podstawowy składnik, wykorzystywany nie tylko w celach zapobiegawczych, również także do łagodzenia objawów związanych z różnymi dolegliwościami. Niektóre przykłady zastosowania buraków i robionego z nich soku obejmują:

Regulację pracy serca i układu krążenia

Sok z buraków może odgrywać kluczową rolę w zapobieganiu różnym chorobom układu krążenia, zmniejszając między innymi ryzyko zawałów serca, udarów mózgu i miażdżycy. Obecność witamin z grupy B w soku wspomaga tworzenie czerwonych krwinek, co pomaga z kolei przeciwdziałać anemii i obniża poziom cholesterolu LDL. Ponadto sok poprawia krążenie krwi poprzez rozszerzanie i zwiększanie elastyczności ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu organizm staje się lepiej dotleniony.

Obniżenie za wysokiego ciśnienia krwi

Szybka reakcja na wzrost ciśnienia krwi ma istotne znaczenie ze względu na możliwość wystąpienia nadciśnienia tętniczego, które jest jedną z często spotykanych, niezwykle groźnych chorób we współczesnym społeczeństwie. Spożywanie soku z buraków pomaga w utrzymywaniu ciśnienia krwi w bezpiecznych granicach, zgodnych z przyjętymi normami. Ten pozytywny wpływ można przypisać unikalnym właściwościom soku z buraków, stymulowania produkcji potrzebnego dla serca i układu krążenia tlenku azotu.

Usprawnienie procesów trawienia i metabolizmu

Spożywanie soku z buraków jest wysoce zalecane dla osób borykających się z problemami związanymi z niekontrolowanym przyrostem masy ciała, który może doprowadzić nie tylko do nadwagi, ale i chorobliwej otyłości. Wyjątkowy skład buraków zapewnia pozytywne efekty w zakresie poprawy funkcji trawiennych, łagodzenia zaburzeń układu trawiennego, dyskomfortu spowodowanego wzdęciami, zaparciami lub niestrawnością.

Przyspieszając procesy metaboliczne, pomaga w szybkiej i skutecznej eliminacji nadmiaru tkanki tłuszczowej, a zawartość błonnika pokarmowego hamuje napady głodu i zwiększa efektywność detoksykacji organizmu.

Lepsze funkcjonowanie układu nerwowego

Obecne w składzie soku witaminy z grupy B prowadzą do regulacji i usprawnienia działania układu nerwowego, funkcjonowania przede wszystkim mózgu. Efektem tego jest nie tylko poprawa pamięci i koncentracji, ale również zdolności uczenia się, szybkiego i trwałego przyswajania ogromnych ilości nowej, przydatnej wiedzy. Sok z buraka może jednocześnie minimalizować ryzyko poważnych chorób neurodegeneracyjnych.

Potencjalne właściwości antynowotworowe

Potencjalny wpływ soku z buraków na zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka pozostaje przedmiotem badań, dlatego nie można ostatecznie stwierdzić, że posiada on zdolność powstrzymywania tej często śmiertelnej choroby. Jego działanie w tym zakresie może wynikać z bogactwa przeciwutleniaczy, w tym witaminy C i witaminy E, ułatwiających eliminację szkodliwych wolnych rodników z organizmu, znanego katalizatora różnych form raka.

Zapewnienie ulgi w bólu gardła

Dla osób doświadczających silnego bólu lub chociaż podrażnienia gardła z powodu objawów przeziębienia i grypy, sok z buraków stanowi idealne rozwiązanie. Jego niezwykła skuteczność polega na zdolności do zapewnienia natychmiastowej ulgi, łagodzącej ból i uczucie drapania. Co więcej, właściwości wykrztuśne soku z buraków pomagają w usuwaniu zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych.

Regulacja poziomu cukru we krwi

Według ekspertów w dziedzinie medycyny naturalnej włączenie soku z buraków do diety jest wysoce zalecane jako środek zapobiegawczy zarówno przed cukrzycą typu 1, jak i typu 2, chorobą mogącą zagrażać nawet życiu. Zawarty w soku z buraków błonnik pomaga regulować poziom cukru we krwi i łagodzić potencjalne zagrożenia związane z nagłymi i niekontrolowanymi jego skokami, dającymi odczuwalne i przykre objawy.

Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące spożywania soku z buraków?

sok z buraków

Przed sięgnięciem po sok z buraków, niezależnie od tego, czy kupujemy go w sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością, czy też przygotowujemy go w domu, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z przeciwwskazań, które mogą utrudniać jego spożycie. Nie jest ich na szczęście dużo, lecz do najważniejszych, które trzeba wziąć pod uwagę, należą:

  • reumatyzm;
  • dna moczanowa;
  • kamica nerkowa;
  • niedociśnienie tętnicze.

Jakich dziennych dawek soku z buraka nie wolno przekraczać?

Jeśli chodzi o ilość soku, jaką możemy wypić jednego dnia, to zdania ekspertów w tej kwestii są podzielone. Jedni twierdzą, że można go spożywać bez żadnych ograniczeń, a drudzy, biorąc pod uwagę wymienione wyżej przeciwwskazania, uważają, że zalecana dzienna dawka nie powinna przekraczać jednej szklanki dziennie, maksymalnie 200 ml.

Zalecane jest jednocześnie picie soku z buraka na czczo, rano, jeszcze przed pierwszym posiłkiem, dzięki czemu zwiększy się przyswajanie innych składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem, zwłaszcza żelaza. Takie postępowanie pozwala uniknąć ewentualnych zaburzeń trawiennych, warto jednocześnie pamiętać, że sok jest szczególnie zalecany dla kobiet w ciąży, dla których ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy B9, czyli kwasu foliowego, niezbędnego dla prawidłowego rozwoju płodu.

Bibliografia:

Dodaj komentarz