You are currently viewing Przewodnik po pielęgnacji męskiej skóry twarzy

Przewodnik po pielęgnacji męskiej skóry twarzy

Większość stron internetowych poświęconych codziennej pielęgnacji skóry w przeważającej części prezentuje wyłącznie kobiecą cerę. Dla pań można znaleźć zarówno profesjonalne porady stylistów, jak i bogaty wybór kosmetyków i naturalnych sposobów na przywrócenie skórze blasku, zdrowia i energii.

Jednak mężczyźni również powinni o nią dbać, przynajmniej po to, by uniknąć wielu niebezpiecznych schorzeń, które jednocześnie szkodzą wyglądowi, postrzeganiu siebie i poczuciu własnej wartości.

Jakie są powody, dla których warto dbać o skórę twarzy?

Wiele osób w naszym społeczeństwie nadal uważa, że mężczyźni nie muszą dbać o swoją skórę, ograniczając się do mycia jej wodą ze zwykłym mydłem. Skutki tego szybko wpływają negatywnie na stan zdrowia, odbijają się także na wyglądzie, zwłaszcza twarzy.

Ten niezbyt fortunny stan rzeczy ulega stopniowej zmianie, zmierzając we właściwym kierunku i coraz więcej mężczyzn w zaczyna regularnie używać odpowiednich kosmetyków. Konieczność ich dokładnego dopasowania wynika między innymi z różnic w budowie męskiej skóry w porównaniu do kobiecej, nie powinno się więc stosować ich zamiennie.

W jaki sposób jest zbudowana ludzka skóra?

Przed poznaniem polecanych zasad codziennej pielęgnacji męskiej skóry, trzeba dowiedzieć się, jak zbudowana jest ludzka skóra i jakie funkcje pełni. Skóra pokrywa niemal w całości ludzkie ciało i jest złożona z kilku podstawowych warstw:

1. Naskórek

schemat ludzkiej skóry

Jest to najbardziej zewnętrzna warstwa, o bardzo złożonej strukturze, rozbudowana w celu skutecznej ochrony i utworzona aż z 4 kolejnych warstw:

  • rogowej, którą tworzą spłaszczone, zrogowaciałe, zazębiające się martwe komórki, przeplatające się z dużą ilością keratyny, zapewniające barierę ochronną przed promieniowaniem słonecznym, utratą lub przyrostem wody oraz mechanicznym ścieraniem, aby nie uszkodzić leżącej pod nią tkanki;
  • ziarnistej, w której keratynocyty wytwarzają ciała blaszkowate zawierające wodoodporny glikolipid, a ten po wydzieleniu działa jako bariera wodna spajająca jednocześnie lipidy;
  • płaskonabłonkowej, najgrubszej ze wszystkich warstw naskórka, stanowiącej najskuteczniejszą barierę przed uszkodzeniami w wyniku działania niekorzystnych czynników zewnętrznych;
  • podstawowej, najgłębiej położonej, zbudowanej z wydłużonych komórek, które dzielą się i tworzą nowe komórki naskórka, dlatego nazywana jest również warstwą rozrodczą.

2. Skóra właściwa

Najgrubsza warstwa, znana jako warstwa wewnętrzna o grubości do 3 milimetrów, zbudowana jest głównie z włóknistej tkanki łącznej, dzieląca się na dwie następne warstwy:

  • brodawkowatą, mającą uwypuklenia dochodzące bezpośrednio do naskórka;
  • siateczkową, znajdującą się w pobliżu tkanki podskórnej.

Charakterystyczna jest również obecność w skórze właściwej naczyń krwionośnych, receptorów nerwowych, gruczołów łojowych i potowych oraz mieszków włosowych.

3. Tkanka podskórna

Najgłębsza warstwa składająca się z kilku rodzajów tkanek, głównie tłuszczu i tkanki łącznej. Nauka nie zalicza jej jednak ściśle do warstw skóry, mimo że jest z nią bezpośrednio powiązana

4. Przydatki skóry

Obejmujące wysoce wyspecjalizowane twory naskórka, znajdujące się na powierzchni skóry lub mogące łączyć się z nią przez otwory w naskórku, a zaliczamy do nich:

  • gruczoły łojowe i potowe;
  • włosy, a ich korzeń otoczony jest mieszkiem włosowym, który przytwierdza włos do skóry i kończy się cebulką;
  • paznokcie, będące zrogowaciałymi blaszkami naskórka, płytkami otoczonymi wałem paznokciowym.

Jakie są rodzaje ludzkiej skóry?

Należy przede wszystkim zapoznać się z rodzajami skóry, także męskiej, gdyż może to ułatwić wybór odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do jej codziennej pielęgnacji. Eksperci od medycyny i kosmetologii wyróżniają kilka podstawowych rodzajów skóry:

  • normalną, czyli gładką, bez widocznych większych defektów, promienną i pełną witalności, która wymaga niewielkiej pielęgnacji;
  • suchą, która jest matowa, sprawia wrażenie pozbawionej życia i nawilżenia, narażona na intensywniejsze rogowacenie naskórka;
  • tłustą, na której częściej pojawiają się zmiany trądzikowe i inne krosty, a jej wygląd jest związany ze zwiększonym wydzielaniem sebum;
  • mieszaną, trudną do pielęgnacji, na której występują nierówne obszary na twarzy, niektóre nadmiernie suche, a inne przetłuszczone;
  • dojrzałą, na jej wygląd mają wpływ nadchodzące wraz z wiekiem naturalne procesy zaniku skóry prowadzące do zmniejszenia jędrności, elastyczności i odpowiedniego poziomu nawilżenia, a owal twarzy zostaje zaburzony i pojawiają się na niej zmarszczki.

Które funkcje skóry należy szczególnie wyróżnić?

Warto wiedzieć, że całkowita powierzchnia skóry pokrywającej ludzkie ciało może wynosić od 1,5 do 2 m², a jej zróżnicowana budowa sprawia, że pełni ona różne funkcje, spośród których warto wyróżnić:

  • funkcję ochronną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, gwałtownymi zmianami temperatury, utratą lub wzrostem wilgotności, promieniowaniem UV, czynnikami biologicznymi i chemicznymi;
  • umożliwienie wchłaniania składników odżywczych poprzez proces resorpcji skórnej;
  • utrzymywanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, a jest to osiągane poprzez wydzielanie potu przez gruczoły potowe;
  • udział w procesach syntezy melaniny, pigmentu odpowiedzialnego nie tylko za kolor skóry oraz włosów;
  • bezpośredni udział w produkcji witaminy D3 pod wpływem światła słonecznego, odpowiedzialnej między innymi za zdrowie kości i układu nerwowego;
  • warunkowanie produkcji innych związków odżywczych, w tym białek, hormonów i węglowodanów;
  • odbieranie zewnętrznych bodźców, takich jak ciepło, zimno, ucisk, dotyk czy ból poprzez receptory zlokalizowane w skórze i naskórku;
  • wsparcie funkcjonowania układu immunologicznego;
  • magazynowanie wody w celu przeciwdziałania nadmiernemu wysuszeniu wszystkich warstw skóry.

Czym różni się męska skóra od kobiecej?

Męska skóra twarzy zdecydowanie różni się od skóry kobiecej, co ma niebagatelne znaczenie dla jej właściwej pielęgnacji. Podstawowe różnice to:

  • niższe pH skóry;
  • grubsza warstwa rogowa naskórka (średnio + 25 procent);
  • większa liczba melanocytów (komórek odpowiedzialnych za kolor skóry);
  • wyższy stopień nawilżenia warstwy rogowej naskórka;
  • zwiększone wydzielanie sebum z powodu większej liczby gruczołów łojowych;
  • mniejsza elastyczność skóry z powodu mniejszej ilości elastyny;
  • więcej włókien kolagenowych w skórze i luźniejsze połączenia między nimi;
  • opóźnione pojawienie się zmarszczek, które są również głębsze w porównaniu do kobiet;
  • podwyższone ryzyko wystąpienia trądziku, łojotokowego zapalenia skóry i raka skóry;
  • bardziej intensywna aktywność gruczołów łojowych;
  • większe owłosienie na skórze.

Które zasady pielęgnacji skóry powinni przestrzegać mężczyźni?

mężczyzna z kremem na twarzy

Zaniedbania codziennej pielęgnacji sprawiają, że mogą pojawić się problemy nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne, czego lepiej jest uniknąć. Właściwa, codzienna pielęgnacja skóry powinna być normą każdego odpowiedzialnego mężczyzny i wbrew pozorom wcale nie jest trudna, a specjaliści zalecają robienie tego w kilku następujących po sobie etapach:

Etap 1: identyfikacja typu skóry i jej potrzeb

Wiemy już, jakie mogą być typy cery, a proces ich rozpoznawania jest ważny, by dobrać odpowiednie kosmetyki, które będą wspierać, a nie szkodzić. Należy jednocześnie właściwie rozpoznać rzeczywiste potrzeby skóry i na tej podstawie wdrożyć jej pielęgnację.

Etap 2: oczyszczanie skóry

Jeśli zależy nam na głębokim oczyszczeniu, należy zacząć od umycia twarzy żelem, który jest w stanie całkowicie usunąć wszelkie zanieczyszczenia i odblokować pory w skórze. Żel ten nie może powodować żadnych podrażnień ani zaczerwienień i powinien przywracać nawilżenie powierzchni skóry, sięgając nawet do jej głębszych warstw.

Etap 3: nawilżanie twarzy

Każdy rodzaj męskiej skóry, od naskórka po bardzo głębokie warstwy, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Odpowiednie preparaty nie tylko uzupełniają niedobory wody, lecz również umożliwiają jej zatrzymanie w głębokich warstwach skóry, co skutecznie zapobiega ponownemu przesuszeniu, zwłaszcza pod wpływem szkodliwego promieniowania słonecznego lub innych czynników atmosferycznych, szczególnie wiatru.

Etap 4: użycie odpowiednich kremów i toników

Zdecydowana większość mężczyzn odchodzi od stosowania kremów jako środka do codziennej pielęgnacji twarzy. Nie są oni jednak świadomi faktu, że męska skóra tylko pozornie jest bardziej odporna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Odpowiednio dobrane kremy i toniki przede wszystkim chronią skórę twarzy przed promieniowaniem UV, wilgocią lub zimnem, pomagają również utrzymać jej nawilżenie, szczególnie gdy zawierają kwas hialuronowy. Inne rzeczy, które warto robić, to masaż po nałożeniu kremu, a nawet peeling raz w tygodniu, chociaż zdajemy sobie sprawę, że może to być nieco kłopotliwe.

Etap 5: prawidłowe golenie twarzy

Kolejną czynnością związaną z codzienną pielęgnacją skóry twarzy u mężczyzn jest golenie, ponieważ zarost nie jest dla każdego, bez względu na to, jak bardzo jest obecnie modny. Niestety, samą czynność golenia postrzegamy jako potencjalnie bolesną, drażniącą i zaczerwienioną, nie mówiąc już o zranieniu naszej skóry.

Pomocne może być użycie pianki do golenia przeznaczonej do skóry wrażliwej, mającą w składzie wyciąg z mięty o działaniu łagodzącym oraz aloes, który pomaga zmiękczyć zarost. Po goleniu należy nałożyć na twarz balsami zdecydowanie lepiej używać go zamiast wody kolońskiej, której podstawowym składnikiem jest podrażniający skórę alkohol.

W przypadku, gdy mamy brodę, ją również należy poddawać licznym zabiegom pielęgnacyjnym, myć szamponami do tego przeznaczonymi oraz stosować olejki, które nawilżą włoski, odżywią je i pomogą w szybszym wzroście.

Etap 6: częsta zmiana ręczników

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest regularna wymiana ręczników w łazience. Ponieważ zwykle pomieszczenie to nie ma okna, w powietrzu panuje więc wysoki poziom wilgotności, a taka atmosfera nie sprzyja suszeniu ręczników.

Gdy pozostają one wilgotne, to stanowią dobre środowisko do rozmnażania się niebezpiecznych bakterii chorobotwórczych i grzybów. W związku z tym wymagana jest wymiana ręczników co najmniej dwa razy w tygodniu, a po użyciu należy je dokładnie wysuszyć.

Dodaj komentarz