You are currently viewing Kwas hialuronowy – znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetyce

Kwas hialuronowy – znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetyce

Nie ulega wątpliwości, że jednym z kluczowych elementów atrakcyjności zarówno kobiet, jak i mężczyzn jest posiadanie zdrowej skóry, wolnej jednocześnie od nieestetycznego trądziku, niedoskonałości i podrażnień. Dlatego warto dbać o jej pielęgnację przez całe życie, stosując najwyższej jakości kosmetyki, zawierające wyłącznie naturalne składniki aktywne.

Wśród tych składników bez wątpienia wyróżnia się kwas hialuronowy, który może pochwalić się szerokim wachlarzem zastosowań zarówno w produktach leczniczych, jak i kosmetykach do codziennej pielęgnacji skóry.

Kwas hialuronowy – czym jest ten związek i jakie są jego rodzaje?

Kwas hialuronowy, znany również jako HA (Hyaluronic Acid), jest naturalnie syntetyzowaną w naszym organizmie substancją, która występuje najczęściej jako sól sodowa zwana hialuronianem sodu. Można go znaleźć w różnych narządach i układach, w tym w skórze właściwej, ciele szklistym oka, mazi stawowej, niektórych płynach ustrojowych, tkance łącznej, tkance mięśniowej, mięśniu sercowym, układzie limfatycznym, mózgu, nerkach i surowicy krwi.

Kwas hialuronowy, związek organiczny znany jako glikozaminoglikan (GAG), wykazuje spójną strukturę chemiczną u różnych gatunków zwierząt. Można go podzielić na trzy różne grupy w oparciu o jego masę cząsteczkową i długość łańcucha molekularnego, takie jak:

  • kwas hialuronowy małocząsteczkowy;
  • kwas hialuronowy średniocząsteczkowy;
  • kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy.

W organizmie dorosłej osoby jest średnio około 15 g kwasu hialuronowego, lecz ilość ta z czasem zaczyna spadać, a proces ten zaczyna się już po 20 roku życia. Oznacza to więc konieczność regularnego uzupełniania powstałych braków tego ważnego dla zdrowia związku.

Kwas hialuronowy – z których jego źródeł warto korzystać?

kwas hialuronowy

Aby zaradzić nawracającym niedoborom kwasu hialuronowego, warto skorzystać z wielu dostępnych jego źródeł. Badania wykazały, że jest praktycznie identyczny u różnych gatunków zwierząt, wartościowym źródłem kwasu hialuronowego mogą więc być tkanki zwierzęce, takie jak krowie gałki oczne czy skóra rekina.

Niemniej jednak kwas hialuronowy uzyskany tą metodą nie ma wymaganego najwyższego poziomu czystości, ponieważ zawiera dodatkowe składniki, takie jak biopolimery, kationy metali czy białka. Zanieczyszczenia te muszą zostać wyeliminowane przed użyciem, aby zapobiec potencjalnym reakcjom alergicznym. Dlatego kwas hialuronowy jest obecnie syntetyzowany przy użyciu specjalnie hodowanych szczepów bakterii należących do linii Streptococcus equi.

Kwas hialuronowy – dlaczego jest aż tak popularny?

Stale rosnącej popularności kwasu hialuronowego nie da się zaprzeczyć i zetknął się z nim chyba każdy z nas. Słusznie zyskał miano „eliksiru młodości” ze względu na mnogość korzyści, jakie daje dla zdrowia i urody. Ta niezwykła substancja jest nie tylko składnikiem kremów, toników, szamponów i odżywek do włosów.

Jest również wykorzystywana w preparatach medycznych, ukierunkowanych nie tylko na kwestie związane ze skórą, lecz także na dolegliwości, np. zapalenie stawów. Co więcej, kwas hialuronowy odgrywa znaczącą rolę w dziedzinie medycyny estetycznej, skutecznie spowalniając, a nawet odwracając oznaki starzenia się skóry.

Kwas hialuronowy – jakie jego właściwości podkreślają specjaliści?

Szerokie i wszechstronne zastosowanie kwasu hialuronowego, zarówno w medycynie, jak i kosmetyce, można przypisać jego wielopłaszczyznowemu oddziaływaniu na ludzki organizm. Eksperci z różnych dziedzin medycyny i kosmetologii wyróżniają tu dwa aspekty wpływu kwasu HA na nasze ciało:

Właściwości lecznicze

zastrzyk w staw kolanowy

Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowanym składnikiem w różnego rodzaju suplementach diety mających wspomagać nasz organizm w wielu aspektach zdrowotnych. Stosuje się go w profilaktyce i wsparciu procesów leczenia rozmaitych schorzeń, a do najważniejszych jego właściwości w tej kwestii można zaliczyć:

  • łagodzenie objawów infekcji w żeńskim układzie rozrodczym i najbardziej uciążliwych symptomów menopauzy;
  • przyspieszanie gojenia się ran po operacjach ginekologicznych;
  • zastosowanie jako markera różnych chorób narządów wewnętrznych, między innymi wątroby;
  • rozwiązywanie problemów zdrowotnych układu moczowego, w tym nietrzymania moczu i zapalenia pęcherza moczowego;
  • utrzymanie prawidłowej struktury ciała szklistego oka i filmu łzowego;
  • łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych w oku, w tym również „zespołu suchego oka” i negatywnych skutków długotrwałego noszenia soczewek kontaktowych;
  • przeciwdziałanie dolegliwościom związanym z opróżnianiem, kwas hialuronowy wchodzi w skład leków takich jak czopki, ma właściwości nawilżające i wykazuje skuteczność w przypadku takich schorzeń jak hemoroidy;
  • łagodzenie podrażnień skóry, przyspieszenie procesu gojenia się ran, oparzeń i owrzodzeń;
  • regeneracja uszkodzonych strun głosowych lub pękniętych błon bębenkowych;
  • profilaktyka i wspomaganie leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Właściwości kosmetyczne

iniekcja z kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy znany i ceniony jest również w branży kosmetycznej, znajdując zastosowanie zwłaszcza do codziennej pielęgnacji skóry, paznokci i włosów. Jego użycie wykracza także poza kosmetykę i wkracza w sferę medycyny estetycznej, gdzie jest stosowany między innymi w zabiegach chirurgicznych, do poprawiania wyglądu skóry.

Z łatwością zauważymy, że jest wykorzystywany jako składnik popularnych suplementów diety oraz kremów odmładzających, które skutecznie przeciwdziałają, a nawet cofają oznaki starzenia się skóry. Właściwości kosmetyczne kwasu HA polegają przede wszystkim na:

  • zdolności wiązania wody, które pozwalają zaledwie 1 gramowi HA skutecznie zatrzymać do 6 litrów wody;
  • utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia skóry, chroniącego ją przed wysuszeniem we wszystkich warstwach;
  • przywróceniu skórze utraconej jędrności, napięcia i elastyczności, co daje widoczny efekt odmłodzenia;
  • ochronie skóry przed szkodliwym wpływem różnych czynników zewnętrznych, w tym zmiennych warunków pogodowych, wilgoci, ekstremalnych temperatur, a zwłaszcza szkodliwego promieniowania UV;
  • wzmocnieniu osłabionej bariery lipidowej;
  • zahamowaniu procesów naturalnego starzenia się skóry;
  • zabezpieczeniu jej przed szkodliwym działaniem bakterii, wirusów i grzybów;
  • regulacji gospodarki wodnej organizmu, co zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka i głębszych warstw skóry;
  • wzmocnieniu osłabionej struktury włosów i ich prawidłowemu nawilżeniu na całej długości;
  • przywróceniu włosom pełnej elastyczności, połysku i zwiększeniu odporności na czynniki zewnętrzne;
  • wspomaganiu transportowania niezbędnych składników odżywczych w głąb skóry i struktury włosa.

Kwas hialuronowy – czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania?

Chociaż kwas hialuronowy oferuje wiele korzyści zdrowotnych, ważne jest, aby pamiętać, że nie każdy może go używać. Zanim się na to zdecydujemy, należy wcześniej poznać pewne przeciwwskazania, a kwas HA nie jest między innym zalecany:

  • kobietom w ciąży i w trakcie karmienia piersią;
  • podczas kuracji antynowotworowej;
  • dla osób z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy;
  • przy chorobach skóry, takich jak opryszczka, egzema lub stany zapalne;
  • przy zaburzeniach krzepliwości krwi.

Bibliografia:

Dodaj komentarz