You are currently viewing Zielona herbata – wspomaga proces odchudzania i ogólny stan zdrowia

Zielona herbata – wspomaga proces odchudzania i ogólny stan zdrowia

Filiżanka aromatycznej herbaty ma moc podnoszenia na duchu i zapewniania ciepła podczas chłodnych jesiennych i zimowych nocy. Podczas gdy czarne herbaty, takie jak Earl Grey o zachwycającym zapachu bergamotki, są powszechnie lubiane, to zielona herbata oferuje naprawdę największe korzyści zdrowotne.

Są to między innymi właściwości wspierające nie tylko ogólne samopoczucie, ale i prowadzoną kurację odchudzającą. Dlatego też zaleca się włączenie zielonej herbaty do codziennej diety, mimo że jej smak nie każdemu może początkowo przypaść do gustu.

Jakie składniki aktywne znajdują się w liściach zielonej herbaty?

liście zielonej herbaty

Pochodzący ze starożytnych Chin napój trafił na nasz kontynent z Azji, której mieszkańcy cenią i znają go od prawie 4500 lat. Opracowali oni metodę zalewania zielonych liści wrzątkiem w celu uzyskania pysznego naparu, wykorzystywanego do łagodzenia objawów różnych dolegliwości.

Warto jednocześnie wiedzieć, że termin „zielona herbata” nie ogranicza się do jednego rodzaju herbaty, lecz obejmuje jej różnorodne gatunki. Odmiany te różnią się nie tylko smakiem, ale także poziomem kofeiny i innych korzystnych składników odżywczych, a ich liście zawierają takie związki, jak:

  • witamina A;
  • witaminy z grupy B, tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3);
  • witamina K;
  • silne przeciwutleniacze, polifenole i katechiny;
  • kumaryny;
  • aminokwasy;
  • lecytyny;
  • minerały takie jak wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem.

Jakie właściwości zielonej herbaty zasługują na szczególną uwagę?

Właściwości zdrowotne zielonej herbaty zależą bezpośrednio od jej składu, zawartości wymienionych wyżej związków aktywnych. Spośród wielu jej najważniejszych własności leczniczych, eksperci z różnych dziedzin medycyny naturalnej szczególnie podkreślają:

  • działanie antyoksydacyjne, które przyczynia się do jej potencjału przeciwnowotworowego;
  • przeciwdziałanie chorobom serca i układu krążenia;
  • poprawę trawienia i metabolizmu;
  • hamowanie wchłaniania „złego” cholesterolu LDL;
  • regulację poziomu cukru we krwi;
  • opóźnianie procesów starzenie się skóry;
  • efekt energetyzujący.

Wielu ekspertów podkreśla również właściwości immunostymulujące tej substancji, które przypisuje się obecności polifenoli i katechin. Związki te, wraz ze wsparciem witamin, zapewniają ochronę przed różnymi infekcjami, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Spożywając zieloną herbatę, możemy spodziewać się znacznej poprawy funkcji poznawczych, koncentracji i pamięci. Co więcej, obfita obecność serotoniny może szybko poprawić nastrój. Dodatkowo posiada ona zdolność do częściowego łagodzenia początku choroby Alzheimera i hamowania postępu degeneracyjnego pogorszenia funkcji poznawczych związanego z demencją starczą.

Czy zielona herbata może wspomagać redukcję masy ciała?

Zielona herbata stała się istotnym elementem codziennej diety osób, dla których priorytetem jest zdrowy styl życia. Ponadto odgrywa ona kluczową rolę w każdym skutecznym schemacie odchudzania ze względu na brak zawartości kalorii, co czyni ją idealnym wyborem dla osób pragnących zrzucić niechciane kilogramy.

Wspomaganie procesu odchudzania powodują między innymi zawarte w niej polifenole i katechiny, niezbędne do zapewnienia skutecznego wchłaniania składników odżywczych. Co więcej, związki te skutecznie redukują tkankę tłuszczową, jednocześnie regulując funkcje metaboliczne w wątrobie. Mają też potencjał do stymulowania termogenezy, co pomaga podnieść temperaturę ciała i podkręcać tempo spalania nadmiaru kalorii.

Choć spożywanie samej zielonej herbaty w znacznych ilościach nie spowoduje natychmiastowej utraty wagi, to połączenie jej z lekkostrawną dietą pozbawioną tuczących i niezdrowych pokarmów oraz regularną aktywnością fizyczną na pewno da pożądane rezultaty.

Które przeciwwskazania do spożywania zielonej herbaty należy znać?

zielona herbata z cytryną

Ważne jest, aby spożywać zieloną herbatę z umiarem tak jak każdy inny rodzaj tego napoju. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które mogą sprawić, że może okazać się to co najmniej trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Zaleca się rozważenie tych przeciwwskazań, które w szczególności dotyczą:

  • osób z chorobami układu krążenia, takimi jak nadciśnienie;
  • chorych na nadczynność tarczycy;
  • kobiet w ciąży i karmiących piersią;
  • małych dzieci.

Czy zielona herbata może powodować skutki uboczne?

Nadmierne spożycie tego napoju może skutkować wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych, niekorzystnych dla organizmu, a najczęściej spotykane to:

  • zawroty i bóle głowy;
  • hamowanie wchłaniania żelaza, co zwiększa ryzyko anemii;
  • nieregularna akcja serca;
  • gwałtowny wzrost ciśnienia krwi;
  • wypłukiwanie wapnia z organizmu, co może grozić rozwojem osteoporozy.

Czy lepiej jest pić zieloną herbatę parzoną, czy w postaci tabletek?

Istnieje wiele metod picia zielonej herbaty i można śmiało stwierdzić, że każda kultura, nie tylko wschodnia, ma na to swoje własne, unikalne sposoby. W Japonii i innych częściach Azji jest to sprawa ceremonialna, skrupulatnie regulowana przez ścisłe protokoły.

Jednak dla uproszczenia zaleca się odmierzenie określonej ilości liści, zalanie ich gorącą wodą (nie wrzątkiem) i delektowanie się powstałym napojem. Można go jeszcze bardziej wzbogacić, dodając do niego aromatyczne i odżywcze składniki, takie jak kawałek cytryny, świeże liście mięty lub drobno starty korzeń imbiru.

Pomimo tych ulepszeń, smak może nie przypaść do gustu każdemu, dlatego dla tych, którzy nadal chcą doświadczyć zalet tej rośliny, polecamy użycie suplementów diety, które ją zawierają. Dodatkowa korzyść polega na tym, że substancje te zawierają nie tylko zieloną herbatę, ale także inne elementy, przyczyniające się do poprawy ogólnego samopoczucia i utraty wszystkich zbędnych kilogramów.

Bibliografia:

Dodaj komentarz