You are currently viewing Nordic walking – wybierz się na zdrowotny spacer z kijkami

Nordic walking – wybierz się na zdrowotny spacer z kijkami

Nordic walking, popularna forma aktywności fizycznej, polega na korzystaniu ze specjalnych kijków podczas chodzenia. Ćwiczenie to łączy w sobie elementy tradycyjnego marszu z technikami przypominającymi nieco narciarstwo biegowe. Uprawianie nordic walking to nie tylko rekreacja na świeżym powietrzu, przynosi jednocześnie liczne korzyści dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Co to jest nordic walking i skąd pochodzi?

Pochodzący z Finlandii, wymyślony w latach dwudziestych XX wieku, nordic walking zyskał znaczną popularność wśród entuzjastów rekreacji w ostatnich czasach. Początkowo stosowany był wyłącznie jako technika treningowa dla biegaczy, został oficjalnie udokumentowany przez Marko Kantaneva w 1997 roku i zaczęła się jego światowa popularność. Dzięki temu wszyscy chętni do spacerów z kijkami mogli też zdobyć wiedzę na ten temat.

Jak prawidłowo spacerować z kijkami?

nordic walking

Zanim wybierzemy się na pierwszą sesję nordic walking, powinniśmy nauczyć się prawidłowo chodzić z kijkami. Technika ta jest stosunkowo prosta, wystarczy tylko kierować się wskazówkami profesjonalistów, podkreślających kilka istotnych kwestii:

  • stawianie kroków z przeniesieniem masy ciała od pięty, poprzez śródstopie, aż po palce;
  • prawidłowe ustawienie kijków, skośnie do tyłu podczas całego marszu;
  • w chwili, gdy lewa pięta dotyka podłoża, to jednocześnie musi go dotykać prawy kijek i odwrotnie w przypadku drugiej nogi;
  • ręka podczas wykonywania ruchu nie może przekroczyć linii bioder;
  • kijki należy zawsze trzymać za przystosowane do tego, odpowiednio wyprofilowane uchwyty na ich końcu.

Osobom początkującym w nordic walking zaleca się początkowe ćwiczenie chodzenia bez użycia kijków. Właściwe podejście umożliwia wypracowanie prawidłowych nawyków, takich jak utrzymywanie wyprostowanej postawy, czy zapewnienie prawidłowego ułożenia stóp i rozluźnienie ramion.

Angażując się w 1-2 próbne spacery bez kijków, można zyskać niezbędną pewność siebie, potrzebną, aby rozpocząć korzystanie ze specjalistycznych kijków w swojej praktyce. Niemniej jednak ważne jest pamiętanie o tym, że nordic walking jest aktywnością fizyczną jak każda inna, wymagającą kilku minut rozgrzewki mięśni przed treningiem, co pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji.

Jeśli jesteście zainteresowani spalaniem tłuszczu podczas spacerów, konieczne będzie skrupulatnie przestrzeganie przygotowanego wcześniej schematu treningowego. Najbardziej efektywne podejście obejmuje ćwiczenia o wysokiej intensywności, takie jak wydłużone treningi w szybkim tempie. Ta metoda ułatwi utratę wagi i pozwoli w stosunkowo krótkim czasie uzyskać upragnioną szczupłą sylwetkę.

Które korzyści zdrowotne nordic walking warto podkreślić?

Wiele osób traktuje nordic walking bardzo lekceważąco, śmiejąc się, że dziwnie wygląda marsz bez nart, a na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to prosta forma aktywności, niedająca żadnych efektów. Jednakże spacerowanie z kijkami, w które nie trzeba wkładać zbyt dużego wysiłku, ma znaczący i oczywiście pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Nordic walking w rzeczywistości aktywuje niemal wszystkie mięśnie w naszym ciele.

W rezultacie, jeśli jest uprawiany konsekwentnie i z dużą częstotliwością, prowadzi do zauważalnych zmian fizycznych, takich jak bardziej smukła sylwetka i redukcja masy ciała. Podczas prawidłowego chodzenia z kijkami angażuje określone partie mięśniowe w ludzkim ciele, w tym:

  • bicepsy;
  • tricepsy;
  • mięśnie kończyn dolnych i górnych;
  • mięśnie brzucha;
  • mięśnie wzdłuż kręgosłupa.

W jaki sposób dobrać kijki do nordic walking?

kijki do nordic walking

Tak samo, jak odpowiednia technika chodzenia, ważny jest dobór sprzętu, oczywiście przede wszystkim wysokiej jakości kijków do nordic walking. Zdecydowane różnią się one od typowych kijków narciarskich, są specjalnie zaprojektowane tylko do chodzenia, z charakterystycznymi uchwytami w górnej części.

Zapewniają one mocny chwyt, można je jednocześnie dopasować do wielkości dłoni, męskiej, czy kobiecej. Specjalna konstrukcja uchwytu umożliwia prawidłowe przenoszenie ruchu ramion na kijki, co znacznie ułatwia chodzenie.

Dlatego warto przetestować je przed zakupem, dopasować też rozmiar kijków do wzrostu osoby, która będzie je używała, co ułatwia praktyczny system regulacji ich długości. Jednocześnie należy dobrać końcówki do terenu, po jakim chcemy się poruszać, inne są przeznaczone do asfaltu, a całkiem inne do spacerów po drodze gruntowej.

O czym trzeba pamiętać wybierają się na spacer z kijkami?

Istotny jest również fakt, że nordic walking daje zupełnie inne obciążenie wymienionych mięśni niż podczas biegania lub zwykłego chodzenia. Może też stanowić formę uzupełnienia treningów biegowych. Nordic walking wpływa na organizm na trzech jego najważniejszych poziomach:

  • zdrowotnym, idealnym dla osób w starszym wieku lub po kontuzjach;
  • odchudzającym, jak sama nazwa wskazuje, pozwalającym wspomóc prowadzoną kurację odchudzającą;
  • sportowym, kiedy nordic walking jest traktowany jako oddzielna dyscyplina, którą warto uprawiać.

Na to, jaki poziom wybierzemy, ma wpływ wiele różnych czynników, przede wszystkim stan zdrowia, sprawność, kondycja i wydajność fizyczna. Jeśli jednak chcemy uzyskać pełnię zamierzonych efektów, to powinniśmy spacerować co najmniej 30-60 minut dziennie, trzy razy w tygodniu, z jednym dniem odpoczynku pomiędzy treningami.

Najlepiej spacerować w urozmaiconym terenie, a nie po betonowej lub asfaltowej powierzchni ulic, warto więc wybrać się za miasto i pooddychać świeżym powietrzem. Uda nam się w ten sposób w pełni zregenerować, a takie spacery mają również działanie odmładzające i poprawiające nastrój psychiczny.

Dodaj komentarz