Patrząc z realistycznego punktu widzenia, zdrowie mężczyzn w starszym wieku najprawdopodobniej jest dalekie od ideału. A wiele z jego zaburzeń jest tak naprawdę wynikiem własnej nieuwagi. Bądźmy szczerzy, bardzo duża część panów po prostu nie zwraca na nie większej uwagi, ale tylko do momentu, gdy zaczyna szwankować.
Wówczas okazuje się, że w organizmie znajduje się zbyt mało niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych, a jednym z nich, którego niedobory warto regularnie uzupełniać jest l-arginina. Jeśli tego nie zrobimy to może dojść do rozregulowania pracy wielu układów i narządów wewnętrznych, szybkiego przybierania na wadze, a także spadku libido, czyli obniżenia sprawności seksualnej.
Dlaczego mężczyźni powinni dbać o zdrowie?
Zmotywowanie mężczyzn do przestrzegania zdrowej diety, która pomaga im utrzymać właściwą masę i walczyć z nadwagą i otyłością, nie jest proste. Jednocześnie trudno przekonać ich do aktywności fizycznej wymaganej do zachowania dobrej kondycji do późnej starości.
Jednak każda osoba, która zauważa u siebie powiększający się brzuch i ma zadyszkę podczas wchodzenia na dwa piętra, musi to zrobić, jeśli chce uchronić się przed wieloma przypadłościami, przede wszystkim takimi jak:
- zaburzenia pracy serca i układu krążenia, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca i nadciśnienie, będące wynikiem niedoborów l-argininy w organizmie;
- spadek potencji, spowodowany między innymi złą dietę, prowadzącą do zmniejszenia lub całkowitego zamknięcia światła naczyń krwionośnych, co utrudnia dopływ krwi do penisa i możliwość osiągnięcia silnej, długotrwałej erekcji;
- przerost prostaty, czyli gruczołu stercza, co skutkuje trudnościami podczas oddawania moczu, a także obniża możliwość uzyskania erekcji i często prowadzi do rozwoju nowotworu;
- trudności z prawidłowym trawieniem, co może prowadzić do gwałtownych wzrostów masy ciała;
- osłabienie siły mięśni, prowadzące jednocześnie do zwiotczenia mięśni, co jest najbardziej widoczne u mężczyzn prowadzących siedzący tryb życia.
Co może powodować spadek potencji u mężczyzn?
Wiele z powyższych problemów zdrowotnych u mężczyzn w każdym wieku jest związane ze spadkiem ilości produkowanej w organizmie l-argininy. Wszystko to negatywnie odbija się na męskiej potencji i nie należy tego lekceważyć.
Stopniowo pojawiają się zaburzenia erekcji, mające negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i stan psychiczny, będące powodem nie tylko frustracji, często prowadzą też do głębokiej depresji. Oczywiście niedobór l-argininy to nie jedyna przyczyna pogorszenia się męskiej sprawności seksualnej, pozostałe, na które warto zwrócić uwagę, to:
- brak aktywności fizycznej, ruchu na świeżym powietrzu, niewłaściwe dotlenienie organizmu i osłabienie przepływu krwi w okolicach intymnych;
- uboga dieta, w której brakuje nie tylko pokarmów zawierających argininę, ale także podstawowych witamin i minerałów. Jest to powodem rozwoju nadwagi i otyłości, również negatywnie wpływających na libido i spadek poziomu testosteronu;
- długotrwały stres, nie bez powodu uważany za chorobę cywilizacyjną naszych czasów, mogący zrujnować nawet cały stan zdrowia i zmniejszający ochotę na seks.
Jakie jest zalecane, dzienne dawkowanie l-argininy?
L-arginina znajduje powszechne zastosowanie w wielu preparatach mających na celu wspomaganie odchudzania i wzmocnienie osłabionej z różnych przyczyn męskiej potencji. Jest to aminokwas endogenny, naturalnie wytwarzany przez ludzki organizm, lecz często w zbyt małych ilościach i dlatego należy uzupełniać jego ewentualne braki.
Stosując l-argininę, należy bezwzględnie przestrzegać zalecanych przez lekarzy dziennych dawek, które powinny wynosić od 4 do 6 gramów. Konieczne jest więc odpowiednie skomponowanie codziennej diety oraz sprawdzenie zawartości tego związku w branych suplementach diety, co powinno być wyszczególnione w dołączonej do nich ulotce.
Które produkty spożywcze zawierają najwięcej l-argininy?
Choć aminokwas ten może być dostarczany do organizmu na wiele sposobów, to najlepiej jako jego cenne źródło sprawdza się to, co jemy, odpowiednio dobrane produkty spożywcze. Duże dawki l-argininy można znaleźć w:
- rybach, na przykład w łososiu, halibucie i tuńczyku;
- owocach morza;
- mięsie wołowym;
- mięsie drobiowym, zwłaszcza z indyka;
- produktach mlecznych.
- orzechach: laskowych, włoskich;
- migdałach;
- płatkach owsianych;
- nasionach słonecznika;
- pestkach dyni;
- soi;
- jajach kurzych;
- roślinach strączkowych;
- brązowym ryżu.
Jakie funkcje w ludzkim organizmie pełni l-arginina?
Ten cenny aminokwas endogenny pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim ciele, przede wszystkim biorąc udział w syntezie tlenku azotu. Przyczynia się on do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego poprzez wzmocnienie osłabionych naczyń krwionośnych, ścian tętnic i żył.
Tlenek azotu odgrywa również główną rolę w regulacji prawidłowego ciśnienia krwi, co pomaga zapobiegać nadciśnieniu i innym chorobom sercowo-naczyniowym. Obniża jednocześnie ryzyko:
- choroby wieńcowej;
- zakrzepów, ze względu na zmniejszenie lepkości krwi;
- zawału mięśnia sercowego;
- arytmii, ponieważ kontroluje bicie serca.
Z pewnością nie jest to jedyny pozytywny wpływ tego aminokwasu na organizm człowieka, arginina może również oddziaływać na pracę innych układów i narządów wewnętrznych, a specjaliści szczególnie podkreślają:
Wzmocnienie osłabionej sprawności seksualnej
W męskim organizmie najważniejszym zadaniem l-argininy jest przywrócenie pełnej sprawności seksualnej, wzmocnienie osłabionej potencji i możliwości uzyskania mocnego, długotrwałego wzwodu.
Jest to możliwe między innymi dzięki działaniu wpływającemu na większą produkcję tlenku azotu, co powoduje rozszerzenie ciał jamistych w członku, zwiększony dopływ krwi i ostatecznie mocną erekcję. Poprawie ulega również odczuwanie przyjemności płynącej ze stosunku, lepsze odczuwanie związanych z tym bodźców.
Wspomaganie pracy układu pokarmowego
Związek ten charakteryzuje również niezwykle pozytywne oddziaływanie na układ trawienny. Uzupełnianie jego niedoborów jest szczególnie zalecana osobom walczącym ze zbędnymi kilogramami.
L-arginina pozwala zadbać między innymi o właściwą mikroflorę jelitową niezbędną do prawidłowego trawienia, poprawia również pracę nerek, dzięki czemu możliwa jet wydajniejsza detoksykacja organizmu, usunięcie z niego groźnych substancji i pozostałości po procesach przemiany materii.
Regulację procesów podziału komórek:
L-arginina bierze aktywny udział w procesach podziału komórek, nie tylko tkanej miękkich, ale i kości. Wydatnie przyspiesza procesy gojenia się ran oraz zrost połamanych kości. Docenia się także jej znaczenie podczas wzrostu tkanki mięśniowej, dzięki czemu można osiągnąć idealną, szczupłą i umięśnioną sylwetkę, Jest to istotne dla osób aktywnych fizycznie, które mogą liczyć na odczuwalną poprawę swojej sprawności i wydajności.
Wzmocnienie skóry, włosów i paznokci
L-arginina ma zastosowanie nie tylko w suplementach diety pozwalających wzmocnić osłabione zdrowie, ale i w licznych kosmetykach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji włosów i skóry. Doskonale sprawdza się w przypadku skóry skłonnej do podrażnień i suchej skóry atopowej, oraz jako dodatek do szamponów i odżywek wzmacniających osłabione włosy i hamujących ich wypadanie, a jej działanie polega na:
- normalizacji funkcjonowania komórek skóry głowy;
- odbudowie uszkodzonej struktury włosa;
- stymulacji szybszego wzrostu mieszków włosowych i cebulek;
- poprawie wchłaniania innych składników odżywczych, witamin i minerałów;
- lepszym dotlenieniu skóry, także głowy, poprzez poprawę krążenia;
- złagodzeniu objawów podrażnień, otarć i stanów zapalnych skóry;
- głębokim, dokładnym nawilżeniu, skóry, włosów i paznokci;
- wydajniejszej syntezie kolagenu, materiału budulcowego tkanek łącznych;
- opóźnieniu naturalnych procesów starzenia;
- wygładzeniu widocznych zmarszczek;
- regulacji współczynnika pH skóry;
- przywróceniu włosom elastyczności, gęstości i puszystości;
- szybszej regeneracji uszkodzonego naskórka.
Czy istnieją przeciwwskazania do spożycia l-argininy?
L-argininy nie można dawkować w zbyt dużych ilościach, istnieją również istotne przeciwwskazania wręcz uniemożliwiające jej spożycie, a eksperci przede wszystkim wskazują na:
- choroby nerek i wątroby;
- opryszczkę narządów płciowych;
- przyjmowanie niektórych leków obniżających ciśnienie krwi oraz leków rozrzedzających krew;
- stosowanie leków i innych preparatów obniżających poziom cukru we krwi.
Jakie są skutki uboczne stosowania l-argininy?
Mimo szerokiego zakresu zastosowań w medycynie i kosmetyce nie każdy może skorzystać z zalet l-argininy, trzeba liczyć się z pewnymi skutkami ubocznymi, jakie może powodować zwłaszcza po przedawkowaniu. Do najczęściej występujących działań niepożądanych tego aminokwasu można zaliczyć:
- ryzyko silnego odwodnienia organizmu;
- bóle pleców i bóle głowy;
- objawy grypopodobne;
- silne reakcje alergiczne, przede wszystkim skórne;
- obniżenie poziomu krzepliwości krwi;
- obniżenie ciśnienia krwi, nawet poniżej dopuszczalnych norm;
- gwałtowne spadki poziomu glikozy we krwi, w skrajnych przypadkach mogące doprowadzić do hipoglikemii;
- trudności z gojeniem się ran;
- dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności, niestrawność, bóle brzucha, wzdęcia.
Bibliografia: