Dolegliwości układu moczowego mogą dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety w każdym wieku, między innymi stany zapalne, które okazują się szczególnie uciążliwe. Schorzenia te charakteryzują się objawami, które trudno zignorować, lecz istnieją sposoby na ich złagodzenie wykraczające poza zwykłe leki. Nasi przodkowie już od dawna leczyli te przypadłości za pomocą ziół i roślin, a te naturalne środki zaradcze są aż tak skuteczne, że zawsze warto je mieć pod ręką.
Jakie są powszechne objawy schorzeń związanych z układem moczowym?
Warto wiedzieć, że układ moczowy działa na zasadzie sieci naczyń połączonych, a jakakolwiek usterka w jednej jego części może mieć natychmiastowy negatywny wpływ na funkcjonowanie pozostałych elementów. Daje to coraz bardziej odczuwalne symptomy, niekiedy wręcz trudne do wytrzymania, takie jak:
- zaburzenia częstotliwości oddawania moczu, najczęściej tzw. częstomocz;
- powiększenie gruczołu krokowego, znane również jako przerost gruczołu stercza lub po prostu prostaty;
- zbyt skąpe oddawanie moczu, a stan ten może wskazywać na stopniową niewydolność nerek;
- ostry ból w okolicy lędźwiowej, zwiastujący takie schorzenia, jak zapalenie pęcherza moczowego, ostre śródmiąższowe zapalenie nerek lub kamicę nerkową;
- wielomocz, czyli oddawanie ponad 2500 mililitrów moczu, związane z takimi chorobami, jak cukrzyca;
- nykturia, stan charakteryzujący się wielokrotnymi wizytami w toalecie w nocy, występującymi więcej niż jeden raz;
- nietrzymanie moczu, wysiłkowe lub naglące, związane z różnymi schorzeniami, w tym zaburzeniami neurologicznymi lub ostrym zapaleniem dróg moczowych;
- krew w moczu, co może to być oznaką zapalenia nerek, a nawet raka.
Jakie są potencjalne czynniki, które mogą prowadzić do chorób pęcherza moczowego i innych elementów układu moczowego?
Zaburzenia funkcjonowania układu moczowego mogą wynikać z różnych przyczyn. Na przykład zapalenie pęcherza moczowego jest zwykle wywoływane przez nad aktywność bakterii Escherichia coli, dostających się z zewnątrz do cewki moczowej. Specjaliści wskazali również innych potencjalnych winowajców zaburzeń układu moczowego, którymi są:
- własne zaniedbania w kwestii higieny osobistej;
- źle dobrane środki czystości, częstą przyczynę stanów zapalnych;
- inne choroby, obejmujące problemy żołądkowo-jelitowe, dnę moczanową i zaburzenia poziomu glukozy we krwi;
- długotrwałe przebywanie w niskich temperaturach;
- korzystanie z publicznych obiektów wodnych;
- nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego;
- podeszły wiek;
- nieprawidłowości strukturalne w układzie moczowym istniejące od urodzenia, powszechnie określane jako wrodzone wady układu moczowego;
- zaburzenia, które dotykają układ hormonalny w organizmie.
Układ moczowy – czym jest i jak wygląda jego budowa?
Złożony, wieloelementowy układ moczowy ma ogromne znaczenie w organizmie człowieka, dlatego warto nieco bliżej poznać jego budowę i funkcje. Jego kluczową rolą jest eliminacja szkodliwych toksyn i zbędnych produktów przemiany materii poprzez proces oddawania moczu. Dodatkowo utrzymuje optymalną równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu, jednocześnie regulując wysokie ciśnienie krwi.
Składający się z różnych misternie połączonych ze sobą elementów tworzy wyrafinowaną strukturę, która działa dzięki ścisłej interakcji między jego częściami. W jego budowie wyróżniamy:
Nerki
Po obu stronach kręgosłupa, na poziomie lędźwiowym, znajdują się dwa narządy w kształcie fasoli o długości około 12 cm i wadze różniącej się w zależności od płci. U kobiet masa tych narządów waha się od 115 do 155 g, podczas gdy u mężczyzn ważą one od 125 do 170 g. Narządy te znane są jako nerki i składają się z dwóch części: kory zewnętrznej i kory wewnętrznej, zwanej rdzeniem.
Rdzeń jest najważniejszą częścią nerek i zawiera 12-20 specyficznych struktur w kształcie piramidy, w których koncentruje się mocz. W górnej części tych struktur mieszczą się brodawki nerkowe i ujścia cewki moczowej. To z nich mocz przepływa do miedniczki nerkowej i przemieszcza się dalej, aż do moczowodu.
Moczowody
Moczowody, które mają około 8 milimetrów szerokości i do 20-30 centymetrów długości, to dwa przewody odpowiedzialne za odprowadzanie moczu z nerek. Przewody te składają się zarówno z mięśni, jak i błon śluzowych, umożliwiających im kurczenie się i rozszerzanie, pozwalając na ruch perystaltyczny niezbędny do przemieszczania się moczu do pęcherza moczowego. Zastawki znajdujące się na górnym końcu moczowodów odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu groźnemu cofaniu się moczu do nerek.
Pęcherz moczowy
Narząd zlokalizowany w miednicy, który służy jako zbiornik moczu, położony tuż za spojeniem łonowym, w pobliżu przedniej części macicy u kobiet i odbytnicy u mężczyzn. Jest on połączony z nerkami za pomocą moczowodów i cewki moczowej, umożliwiającej wydalanie moczu z organizmu. Pęcherz moczowy składa się z tkanki mięśni gładkich i może się rozszerzać, aby pomieścić od 500 do nawet 2000-4000 mililitrów moczu.
Gdy pęcherz jest pełny, receptory rozciągające w ścianie pęcherza sygnalizują mózgowi potrzebę oddania moczu. Mięśnie zwieracza wokół cewki moczowej rozluźniają się, umożliwiając w ten sposób swobodny wypływ moczu z organizmu.
Cewka moczowa
Długość cewki moczowej różni się w zależności od płci. U kobiet jej długość wynosi zazwyczaj od 3 do 5 centymetrów, podczas gdy u mężczyzn może sięgać nawet 20 centymetrów. Ta znaczna różnica w długości może mieć wpływ na częstotliwość występowania chorób układu moczowego, które są bardziej powszechne u kobiet. Cewka moczowa u kobiet znajduje się na przedniej ścianie pochwy, biegnąc równolegle do niej. Jednak u mężczyzn cewka moczowa przechodzi przez penisa i ma ujście na jego szczycie.
Jakie zioła i rośliny lecznicze łagodzą objawy dolegliwości układu moczowego?
Objawy związane z zaburzeniami układu moczowego są po prostu zbyt nieprzyjemne, aby je lekceważyć i wymagają natychmiastowej uwagi. Chociaż konwencjonalne leki są często naszą pierwszą deską ratunku, warto również rozważyć naturalne alternatywy, ponieważ mogą one być równie skuteczne i jest mniej prawdopodobne, że spowodują skutki uboczne. Doskonale sprawdzają się tu następujące zioła i rośliny, powszechnie stosowane w ziołolecznictwie:
Żurawina
Żurawina jest skutecznym lekarstwem na różne infekcje, które pozytywnie wpływa na nerki i inne elementy układu moczowego. Owoc ten ma bogaty skład, obfitujący w witaminy A, B, C i E, a także błonnik i garbniki. Ponadto zawiera niezbędne dla zdrowia mikroelementy, takie jak fosfor, magnez, potas i żelazo, dzięki którym żurawina zyskuje działanie:
- moczopędne, ułatwiające eliminację szkodliwych toksyn z organizmu;
- umożliwiające zwalczanie szeregu infekcji dróg moczowych;
- zdolności do ochrony przed stanami zapalnymi występującymi w pęcherzu i cewce moczowej;
- powodujące mniejsze prawdopodobieństwo gromadzenia się wapnia w nerkach, co zmniejsza ryzyko rozwoju kamieni nerkowych.
Mącznica lekarska
Liście tej rośliny z rodziny wrzosowatych zawierają liczne związki aktywne, nadające jej szerokie właściwości lecznicze. Ich skład złożony jest między innymi z glikozydów fenolowych, śluzów, flawonoidów, garbników, kwasów organicznych i triterpenów. Obecność tych elementów pozwala roślinie mącznicy lekarskiej zyskać zdolności:
- przeciwdziałania stanom zapalnym w nerkach, co jest istotnym środkiem wspomagającym ich prawidłowe funkcjonowanie;
- pozwalające uniknąć niebezpiecznego zatrzymywania moczu, dzięki działaniu moczopędnemu;
- przeciwko bakteriom Escherichia coli, a substancja ta działa zarówno jako środek przeciwzapalny, jak i przeciwbakteryjny;
- przyspieszenia procesu eliminacji toksyn i innych produktów ubocznych metabolizmu.
Nawłoć pospolita
Roślina kwitnąca, szeroko rozpowszechniona w Ameryce Północnej, należąca do rodziny astrowatych. Jest ceniona ze względu na swoje właściwości lecznicze i stosowana przez niektóre kultury jako naturalny środek na różne dolegliwości, w tym infekcje dróg moczowych i ich stany zapalne.
Właściwości prozdrowotne tej rośliny wynikają z jej unikalnego składu, który obejmuje saponiny, alkaloidy, glikozydy flawonoidowe, olejki eteryczne i wysokie stężenie witaminy C, a uzyskane efekty terapeutyczne to:
- eliminacja szkodliwych wolnych rodników, mogących stać się przyczyną nawet nowotworów;
- mniejsze ryzyko takich chorób, jak kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego i kłębuszkowe zapalenie nerek;
- działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwgrzybicze;
- zwiększona diureza, czyli wydajniejsza produkcja moczu;
- łagodne działanie przeciwbólowe.
Mniszek lekarski
Od czasów starożytnych zarówno ziele, jak i korzeń tej rośliny były wykorzystywane w ziołolecznictwie. Mniszek zawiera takie związki istotne dla funkcjonowania układu moczowego, jak inulina, alkaloidy, olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki, witaminy A, B1, C oraz sole krzemu, magnezu i potasu. Są one kluczowego dla wzmocnienia osłabionego organizmu, a korzyści, jakie daje mniszek lekarski to:
- detoksykacja organizmu, dzięki moczopędnemu działaniu tej substancji;
- zwiększenie wydajności nerek;
- kontrola ilości wytwarzanej żółci;
- unikanie infekcji dróg moczowych, grzybiczych i bakteryjnych;
- wzmocnienie procesów metabolicznych i trawiennych, pozwalające jednocześnie lepiej kontrolować masę ciała.
Skrzyp polny
Znany również jako Equisetum arvense to rodzaj rośliny powszechnie występującej na polach i innych otwartych przestrzeniach. Jest to roślina wieloletnia, mająca długą historię stosowania w medycynie tradycyjnej i uważa się, że niesie ze sobą wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych, w tym poprawę zdrowia kości oraz zdrowia i wyglądu włosów.
Włączając go do swojej diety jako suplement, można łatwo uzupełnić niedobory krzemionki, kobaltu, fosforu, manganu, potasu, wapnia i żelaza. Co więcej, skrzyp wzbogacony jest o witaminę C, saponiny, flawonoidy, sterole roślinne i kwasy organiczne, które dodatkowo zwiększają jego korzystne właściwości:
- przeciwzapalne i przeciwbólowe, skutecznie łagodzące objawy związane z zapaleniem pęcherza moczowego;
- zwalczające różne grupy chorobotwórczych bakterii;
- eliminujące toksyny i zbędne produkty przemiany materii nie tylko z układu moczowego, ale i z całego organizmu;
- hamujące tworzenie się złogów i kamieni nerkowych;
- utrzymujące błony śluzowe dróg moczowych w dobrym stanie.
Pokrzywa zwyczajna
Roślina szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Ma reputację uciążliwej ze względu na kłujące włoski, które mogą powodować podrażnienia skóry. Mimo to pokrzywa ma długą historię zastosowań leczniczych i kulinarnych, a jej liście i korzenie są wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości. Korzenie i liście rośliny są w rzeczywistości cennym źródłem korzystnych składników aktywnych wspierających prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego.
Zawierają bogactwo niezbędnych składników odżywczych, w tym witaminę C, witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę K, błonnik, a także potrzebne minerały, takie jak fosfor, jod, krzem, magnez, potas, wapń i żelazo. Dzięki nim pokrzywa jest szczególnie ceniona ze względu na swoje wielopłaszczyznowe działanie:
- przeciwbólowe i przeciwzapalne, jest często stosowana w leczeniu stanów chorobowych, takich jak zapalenie pęcherza moczowego;
- moczopędne, usuwające z układu moczowego wszystkie zalegające w nim toksyny;
- obniżenie zbyt wysokiego poziomu cukru, lipidów i cholesterolu we krwi;
- skuteczność we wspomaganiu leczenia kamieni nerkowych;
- poprawę funkcjonowania nerek i pozostałych elementów układu moczowego;
- efektywniejsze wydalanie moczu.
Bibliografia:
- https://www.healthline.com/health/obstructive-uropathy
- https://www.healthline.com/health/lower-urinary-tract-symptoms
- https://www.healthline.com/nutrition/dandelion-benefits
- https://www.healthline.com/nutrition/horsetail
- https://www.healthline.com/nutrition/stinging-nettle
- https://www.healthline.com/health/food-nutrition/cranberry-juice-benefits
- https://www.healthline.com/nutrition/goldenrod