You are currently viewing Dolegliwości trawienne – czym są i domowe sposoby leczenia, które można zastosować

Dolegliwości trawienne – czym są i domowe sposoby leczenia, które można zastosować

Zaburzenia trawienne negatywnie wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie, dając często bardzo uciążliwe objawy. Jeśli dopada nas jeden z nich, czemu bardzo często sami jesteśmy winni, to jest to zazwyczaj jest to tak zwana niestrawność spowodowana przeważnie nieodpowiednią dietą.

Może być krótkotrwała lub przewlekła, lecz musimy natychmiast zareagować na pojawiający się dyskomfort i złagodzić go za pomocą prostych, wypróbowanych i przetestowanych domowych środków zaradczych.

Czym jest niestrawność?

W pierwszej kolejności określmy, czym jest niestrawność, jakie są jej najczęstsze przyczyny oraz jakie objawy mogą świadczyć o jej pojawieniu się. Inna jej używana nazwa to dyspepsja, grupa dolegliwości rozwijających się w układzie pokarmowym, która w dzisiejszych czasach stała się bardzo powszechna, szacuje się, że dotyka już 10-30% populacji.

Z jakimi przyczynami niestrawności możemy mieć do czynienia?

Dyspepsja jest schorzeniem bardzo niejasnym i trudno czasami wskazać jej jednoznaczne przyczyny. Wiele zależy od naszego trybu życia, przede wszystkim odżywiania, a lekarze dzielą niestrawność na dwie podstawowe grupy, takie jak:

Niestrawność organiczna

mężczyzna z niestrawnością

Która jest wywoływana przez stosunkowo łatwe do zdiagnozowania choroby, atakujące konkretne elementy układu trawiennego i zaliczamy do nich:

  • wrzody żołądka lub dwunastnicy;
  • przewlekłe stany zapalne pęcherzyka żółciowego i trzustki;
  • refluks przełyku;
  • zaburzenia flory bakteryjnej jelit powodowane przez niektóre leki;
  • infekcje bakteryjne, przede wszystkim bakterią Helicobacter pylori;
  • rak żołądka lub jelit.

Niestrawność czynnościowa

Jest to najtrudniejsza do zdiagnozowania dyspepsja, czasami nawet wysokiej klasy specjalista nie jest w stanie prawidłowo określić, co ją spowodowało, a jej częste przyczyny to:

  • ciężka, tłusta dieta, przyczyna nie tylko do nadwagi i otyłości, ale także osłabienia funkcjonowania układu pokarmowego i ogólnego stanu zdrowia;
  • niewłaściwy sposób jedzenia, przejadanie się, szybkie żucie lub połykanie;
  • nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni żołądka, w którym zaczynają zalegać niestrawione resztki pokarmu;
  • nadmiar alkoholu i nałogowe palenie papierosów.

Jakie objawy niestrawności są najbardziej kłopotliwe?

Skoro tak trudno bez cienia wątpliwości określić przyczyny niestrawności, równie niejasne są jej najbardziej charakterystyczne objawy, niekiedy mylone z symptomami innych schorzeń. Nasz niepokój powinny jednak wzbudzić stale nawracające:

  • szybkie uczucie sytości występujące na początku każdego posiłku;
  • odbijanie się treści pokarmowej z towarzyszącym temu nieprzyjemnym smakiem i zapachem z ust;
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego, w tym nudności, zgaga, biegunka, wymioty, wzdęcia, gazy;
  • brak apetytu;
  • uczucie pieczenia w górnej części brzucha, tuż nad pępkiem;
  • ból promieniujący do klatki piersiowej;
  • nagłe uczucie gorąca.

Które naturalne metody można zastosować w leczeniu niestrawności?

Oczywiście samodzielne zdiagnozowanie niestrawności jest trudne, dlatego w razie wątpliwości najlepiej udać się z tym problemem do specjalisty, szczególnie gdy objawy są dość uciążliwe. Jeśli jednak nie jest jednak aż tak źle, to można próbować pozbyć się ich w domu metodami stosowanymi np. przez nasze Mamy i Babcie.

Oczywiście nie odradzamy przy tym stosowania farmaceutyków na receptę, ale można przykładowo wypróbować:

Fitoterapię, czyli kurację ziołową

Nie można zaprzeczyć wielu korzyściom zdrowotnym oraz skuteczności ziół i roślin o właściwościach leczniczych, a obecnie ziołolecznictwo, czyli fitoterapia, ponownie wróciło do łask. Zioła są skutecznym i jednocześnie bezpiecznym sposobem na dostarczenie organizmowi wielu potrzebnych związków odżywczych. Uzupełnią między innymi braki witamin oraz minerałów poprawiających i regulujących procesy trawienne, czy przyspieszających metabolizm.

Pozwoli to spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, a oprócz tego zredukuje częstotliwość występowania objawów niestrawności. Dlatego warto mieć pod ręką w domowej apteczce różne mieszanki ziołowe, między innymi z takich roślin jak:

Mięta pieprzowa

mięta pieprzowa

Znana i ceniona od wieków, a jej skuteczność zależy od wyjątkowo bogatego składu. Znajdziemy w nim witaminę A, witaminę C, liczne olejki eteryczne, przede wszystkim mentol o charakterystycznym zapachu i smaku. Uzupełniają je minerały, cynk, magnez, mangan, miedź, sód i żelazo, oraz garbniki i flawonoidy.

Mięta pieprzowa poprawia odporność, sprawdza się również przy zaburzeniach trawienia, w szczególności przy niestrawności, takich jej symptomach jak bóle brzucha, zespół jelita drażliwego, wzdęcia, biegunka. Stosuje się ją także w stanach zapalnych wątroby i woreczka żółciowego, łagodzi jednocześnie objawy stresu, w tym te, przyczyniające się do powstania niestrawności.

Imbir

korzeń imbiru

Tak samo popularny wśród zwolenników medycyny naturalnej i zdrowego odżywiania. Zastosowanie znajduje korzeń tej rośliny, cechujący się obecnością takich związków odżywczych, jak witamina A, witamina B, witamina C, sole mineralne cynku, fosforu, potasu, wapnia i żelaza, błonnik pokarmowy i polifenole.

Dzięki nim imbir nie tylko łagodzi stany przeziębieniowe i grypowe, zapobiegając im i wspomagając ich leczenie, ale także wspomaga procesy trawienne i metaboliczne, poprawia pracę jelit, regulując wydzielanie soków żołądkowych i żółci, usuwa wzdęcia. Jednocześnie pomaga pozbyć się nadwagi, ponieważ przyspiesza metabolizm i procesy prowadzące do szybszego spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Koper włoski

koper włoski

Cieszący się olbrzymią popularnością wśród zwolenników ziołolecznictwa i trudno byłoby znaleźć osobę, która o nim nie słyszała, zwłaszcza wśród mam podającym swoim pociechom robioną z kopru włoskiego herbatkę. Doskonale wpływa na zdrowie dzięki zawartości witaminy A, licznych witamin z grupy B, witaminy C, E i K oraz duże ilości minerałów, takich jak cynk, fosfor, magnez, potas, sód, wapń, żelazo.

Wywiera pozytywny wpływ na przewód pokarmowy, zapobiega rozwojowi wrzodów żołądka i dwunastnicy, chroni i odbudowuje mikrouszkodzenia błony śluzowej, poprawia trawienie i perystaltykę jelit, kontroluje stany zapalne, reguluje wydzielanie żółci i soku żołądkowego.

Dziurawiec zwyczajny

dziurawiec zwyczajny

Kolejna roślina powszechnie rosnąca w naszym kraju, której właściwości lecznicze również są bezpośrednio powiązane ze składem. Wpływa na nie obecność hyperozydu, garbników, flawonoidów, witamin A i C.

Dzięki nim dziurawiec działa antybakteryjnie, wspomaga detoksykację organizmu, ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, działa rozkurczowo i przeciwbólowo rozkurczając mięśnie gładkie w układzie pokarmowym, wspomaga również funkcjonowanie wątroby, jelit i żołądka.

Kminek

kminek

Ta kuchenna przyprawa, tak bardzo popularna i tak bardzo dobrze odbierana ze względu na to, że podkreśla smak wielu potraw, charakteryzuje się jednocześnie licznymi właściwościami prozdrowotnymi.

Tak samo, jak przy poprzednich przykładach, wynikają one z bogatego składu, pełnego witaminy A, witaminy B, witaminy C i E, cynku, magnezu, potasu, sodu, wapnia i żelaza. Kminek zawiera też fenolokwasy, przede wszystkim kwas kawowy, flawonoidy i błonnik pokarmowy.

Jego nasiona doskonale radzą sobie z niestrawnością, pobudzają apetyt, w krótkim czasie likwidują zaparcia, zgagę, wzdęcia i biegunki, łagodzą bóle i skurcze żołądka oraz jelit, działają wiatropędnie i moczopędnie, poprawiają wydzielanie żółci.

Inne specyfiki poprawiające trawienie:

Poza wymienionymi powyżej ziołami, w przypadku objawów niestrawności można zastosować kilka innych rozwiązań o udowodnionej wysokiej skuteczności, a specjaliści szczególnie polecają:

  • sodę oczyszczoną, której dodana do wody pozwoli poradzić sobie z bolesną, uciążliwą zgagą, uczuciem odbijania po posiłku oraz zwiększonym wydzielaniem soków żołądkowych;
  • ocet jabłkowy, zażywany w niewielkich, zalecanych ilościach jednej łyżki stołowej rozcieńczonej wodą, koniecznie przed posiłkiem i w ten sposób może pomóc rozwiązać większość wymienionych wyżej problemów trawiennych.

Jakie produkty spożywcze można jeść przy niestrawności, a których unikać?

Oprócz odpowiednio dobranej kuracji ziołowej warto także przestrzegać zdrowej, lekkostrawnej i nietuczącej diety, dzięki czemu uda się zapobiec pojawieniu się problemów trawiennych w przyszłości. Przede wszystkim musimy wykluczyć ze swojego menu wszystko to, co może powodować pojawienie się objawów niestrawności, a wśród zakazanych pokarmów znajdują się:

  • potrawy smażone w głębokim tłuszczu;
  • tłuste mięso, wieprzowina, wołowina, a nawet drób;
  • pieczywo zwłaszcza razowe, nasilające objawy niestrawności;
  • duże ilości czekolady i słodyczy na bazie kakao;
  • pełnotłuste sery, żółte i topione;
  • tłuste ryby, takie jak węgorz;
  • ostre przyprawy;
  • kasze z grubymi ziarnami, np. kasza gryczana.

Zdecydowanie warto zmodyfikować swoją dietę, w razie potrzeby konsultując się z profesjonalnych dietetykiem i rozwiązać problem niestrawności raz na zawsze. W naszym codziennym menu powinny się znaleźć następujące produkty:

  • pieczywo jasne z mąki pszennej;
  • drobnoziarniste kasze, np. kuskus;
  • oleje roślinne, przede wszystkim słonecznikowy i rzepakowy;
  • oliwa z oliwek, extra virgin, czyli z pierwszego tłoczenia;
  • chude mięso, zwłaszcza drób i te same ryby, najlepiej morskie;
  • chude sery i twarogi;
  • łagodne w smaku przyprawy i zioła, majeranek, tymianek, bazylię, oregano i rozmaryn.

Bibliografia:

Dodaj komentarz