You are currently viewing Kawa czy herbata – co korzystniej wpływa na zdrowie?

Kawa czy herbata – co korzystniej wpływa na zdrowie?

Nie ma prostej odpowiedzi, co jest lepsze, jeśli chodzi o wybór między herbatą a kawą. Każdy z tych napojów ma swoje zalety i oczywiście wady. Co więcej, są one zwykle wyolbrzymiane przez wielbicieli, a czasami deprecjonowane wręcz do granic absurdu przez stronę przeciwną.

Pijemy to, co jest determinowane nie tylko przez nasze preferencje smakowe, ale także przez właściwości, jakie posiadają oba napoje, mające naprawdę niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, pozytywny lub negatywny. Dlatego chcemy podpowiedzieć Wam, jak dokonać właściwego wyboru.

Jakie ilości kawy i herbaty pije się każdego dnia na świecie?

Wielu z nas nie wyobraża sobie, aby każdego ranka nie wypić kubka wypełnionego różnymi odmianami herbaty albo kawy, tak samo dającej orzeźwienie. Zarówno kawa, jak i herbata dotarły do nas z daleka, kawa z Ameryki Łacińskiej, a herbata z Dalekiego Wschodu, przede wszystkim z Indii i Chin.

Oba napoje od samego początku zyskały sobie znakomitą reputację, ponieważ były wykorzystywane jako środki terapeutyczne, tak samo doceniane, jak ich doskonałe walory smakowe.

Pije się ich coraz więcej, a eksperci zauważają, że spożycie kawy rośnie zdecydowanie najszybciej. Najwięcej pije się jej w Europie, przykładowo mieszkańcy Finlandii wypijają 12 kg kawy rocznie na osobę, zgodnie z danymi z 2020 r. W Polsce jest to o wiele mniej, statystycznie pijemy tylko 2,6 kg na osobę, wciąż jednak preferują herbatę.

W jaki sposób kawa i herbata mogą wpływać na ludzkie zdrowie?

Powiem szczerze, że jestem wielkim pasjonatem kawy, więc moja opinia jest raczej subiektywna, chociaż postaram się przedstawić właściwości lecznicze i wpływ na zdrowie obu napojów, a każdy będzie mógł podjąć decyzję, który z nich najbardziej mu odpowiada.

Wpływ kawy na zdrowie

filiżanka i ziarna kawy

Wbrew powszechnie panującym opiniom, kawa nie jest aż tak szkodliwa, jak nam się wydaje. Nie zapominajmy jednak, że nie można przesadzać z jej ilością, dlatego naukowo udowodniona dopuszczalna dawka kofeiny wynosi 400-500 mg, czyli maksymalnie 3-5 filiżanek kawy dziennie.

Bez względu na odmianę, jak małe są te ziarna, kryją one całkiem sporo składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Oprócz dającej zastrzyk energii kofeiny znajdziemy w nich również kwas chlorogenowy i kawowy, wspomagane przez potas, sód, wapń i magnez. Do najważniejszych właściwości kawy sprzyjających zdrowiu można zaliczyć:

1. Dużą dawkę energii każdego dnia

    Jest ona potrzebna nie tylko do codziennych czynności zarówno w życiu osobistym, jak i w pracy, ale także do aktywności fizycznej, bez której nie sposób poradzić sobie z szybko rosnącą masą ciała, nadprogramowymi kilogramami i warstwami tkanki tłuszczowej.

    Kofeina zawarta w kawie skutecznie pomaga w redukcji wagi, przyspieszając przemianę materii i pozostałe procesy prowadzące do szybszego spalania zbędnej tkanki tłuszczowej, chociaż jest tylko częścią całej kuracji, razem z właściwą dietą i dużą dawką ruchu.

    2. Brak bólów głowy o podłożu migrenowym

      Takie działanie jest możliwe dzięki właściwościom przeciwbólowym kofeiny, szybko zmniejszającej odczuwalność bólu, lecz od razu podkreślamy, że kawa nie może zastąpić farmaceutyków przypisanych na tę dolegliwość przez lekarza.

      3. Mniejsze ryzyko rozwoju nowotworów

        Co prawda kawa nie jest w stanie zapobiegać rozwojowi raka, lecz warto docenić jej działanie antyoksydacyjne, dzięki obecności w niej dużych ilości przeciwutleniaczy eliminujących z organizmu nadmiar wolnych rodników.

        5. Efektywniejszą pracę mózgu i układu nerwowego

          Picie kawy, oczywiście wyłącznie w dopuszczalnych ilościach, może usprawniać zdolność logicznego myślenia i szybkiego przyswajania dużej ilości nowych informacji. Skutkuje jednocześnie lepszą koncentracją i stymulacją aktywności mózgowej, dzięki zwiększonemu uwalnianiu dopaminy, nie bez powodu nazywanej „hormonem szczęścia”. Kofeina działa również dobrze w łagodzeniu objawów chorób neurodegeneracyjnych, Alzheimera i Parkinsona.

          Wpływ herbaty na zdrowie

          filiżanki i liście herbaty

          Analizując dalej pytanie, co jest lepsze, kawa czy herbata, nadszedł czas, aby pokazać działanie różnych rodzajów herbaty i ich wpływ na układy naszego organizmu. Nie da się ukryć, że jej również pijemy całkiem sporo, głównie czarną lub earl grey, które stopniowo zastępujemy zdrowszą zieloną herbatą.

          Ta odmiana zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych, przede wszystkim jest bogata w witaminy A, B, C oraz minerały i takie związki, jak polifenole i katechiny. Znajdziemy je także w pozostałych gatunkach herbat, a ich działanie polega na:

          1. Przeciwdziałaniu schorzeniom układu sercowo-krążeniowego

            Różne gatunki herbaty, dzięki obecności katechin, chronią przed rozwojem miażdżycy, dzięki temu, że szybko i skutecznie redukują poziom cholesterolu LDL we krwi. Minimalizują jednocześnie ryzyko udaru i zawału serca, hamując powstawanie skrzepów krwi, regulują również ciśnienie krwi. Wzmacniają też nasz układ odpornościowy, jeszcze lepiej chroniąc organizm przed typowymi dla danej pory roku infekcjami.

            2. Zapobieganiu nowotworom

              W tej kwestii herbata ma działanie podobne do kawy, ma w składzie mnóstwo antyoksydantów doskonale radzących sobie z wolnymi rodnikami, mogącymi stać się również przyczyną szybszego starzenia się organizmu.

              3. Dostarczaniu energii do działania

                Herbata energetyzuje organizm podobnie jak kawa, odświeża go, usuwa wszelkie skutki zmęczenia i przyspiesza regenerację po każdym, nawet najcięższym treningu. Wprowadza w świetny nastrój, łagodzi niemal wszystkie negatywne skutki stresu i innych napięć nerwowych, wzmacnia koncentrację.

                4. Wspomaganiu prowadzonej kuracji odchudzającej

                  Zdecydowanie sprawdza się w tej kwestii, szczególnie polecana jest osobom, które chciałyby schudnąć bez ryzyka efektu jo-jo. W walce z nadwagą najpopularniejszym napojem jest zielona herbata, na co wpływ mają wspominane polifenole i katechiny.

                  Ich zadaniem jest między innymi usprawnienie i regulacja trawienia i metabolizmu, dzięki nim organizm oczyszcza się również z substancji toksycznych i zbędnych pozostałości przemiany materii. Herbata wspomaga jednocześnie proces detoksykacji organizmu, odkażając cały układ trawienny, eliminując z niego szkodliwe, chorobotwórcze drobnoustroje.

                  Czy spożywanie kawy i herbaty niesie ze sobą skutki uboczne?

                  Jak widać na powyższych przykładach zarówno picie kawy, jak i różnych gatunków herbaty, niesie ze sobą szereg korzyści, których nie da się zlekceważyć. Pamiętajmy jednak, że nie należy przesadzać z ich ilością. Pite w zbyt dużych ilościach mogą stać się przyczyną uciążliwych skutków ubocznych.

                  Działanie niepożądane kawy:

                  • trudności z zasypianiem;
                  • bezsenność;
                  • wysokie ciśnienie krwi;
                  • cellulit i inne dolegliwości skórne;
                  • silna nerwowość i drażliwość.

                  Działanie niepożądane herbaty:

                  • takie same problemy ze snem jak w przypadku kawy;
                  • silne stany podenerwowania i niepokoju;
                  • postępujące odwodnienie organizmu;
                  • problemy z trawieniem;
                  • spadek wchłanialności żelaza;
                  • sucha skóra.

                  Możesz zdecydować, co jest lepsze, herbata czy kawa. Ja na ogół wolę czarną kawę, ale nie przeszkadza mi też filiżanka aromatycznej herbaty, zwłaszcza z cytryną, nie wspominając o dwóch łyżeczkach cukru, trochę na przekór zaleceniom dietetyków.

                  Bibliografia:

                  Dodaj komentarz