You are currently viewing Jazda na rowerze – pomaga skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej

Jazda na rowerze – pomaga skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej

Jazda na rowerze, rekreacyjna lub wyczynowa, to rodzaj aktywności fizycznej chętnie wybierany przez bardzo wiele osób jako pomoc w odchudzaniu. Trenując w ten sposób, jesteśmy mniej zmęczeni niż podczas biegania i tak samo oddychamy świeżym powietrzem, podziwiając jednocześnie piękne widoki.

Warto jednocześnie zadać sobie pytanie, czy jazda na rowerze jest zdrowa i w jaki sposób może poprawić naszą kondycję, zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Jakie są najważniejsze korzyści z jazdy na rowerze?

Jeśli szukacie dobrego pomysłu na odchudzanie, to jazda na rowerze w pełni spełni wasze wymagania. Już tylko jedna godzina jazdy pozwoli pozbyć się nawet 500 kcal. Daje jednocześnie możliwość ukształtowania swojej sylwetki, przede wszystkim wzmacniając i formując mięśnie nóg.

Niesie ze sobą również inne korzyści zdrowotne, pozwala między innymi dotlenić się, wprawić w dobry nastrój, unormować poziom cukru we krwi i obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi.

Jak widać, jazda na rowerze to nie tylko przyjemność, skorzysta z tego zarówno nasze zdrowie, jak i sprawność. Regularne przejażdżki sprawią, że ciało przyzwyczai się do stałego ruchu, poprawiając tym samym funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

Z roweru może korzystać praktycznie każdy, niezależnie od wieku, a jedynymi przeciwwskazaniami do tego są poważne choroby naczyń krwionośnych i serca oraz schyłkowe stadium chorób układu ruchu (zwłaszcza stawów lub kręgosłupa).

Które efekty zdrowotne jazdy na rowerze warto podkreślić?

wycieczka rowerowa

Aby czerpać korzyści zdrowotne z jazdy na rowerze, nie trzeba od razu wyczynowo uprawiać tego sportu. Nawet kilkukilometrowa przejażdżka z niewielką prędkością pozwoli nam rozkoszować się ruchem i korzyściami, które mu towarzyszą. Najważniejsze efekty poprawiające stan zdrowia, które warto podkreślić, to:

Przeciwdziałanie chorobom serca i układu krążenia

Jeżdżąc na rowerze, możemy w pełni dotlenić organizm, utrzymując jednocześnie prawidłowy oddech, oczywiście po przyjęciu właściwej postawy podczas jazdy. Dzięki temu można jednocześnie usprawnić funkcjonowanie układu krążenia, poprawić przepływ krwi i zapobiegać w ten sposób rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wzmocnienie stawów i rozbudowa mięśni nóg

Jazda na rowerze, w przeciwieństwie do innych form aktywności fizycznej, w tym również biegania, nie powoduje nadmiernego obciążenia stawów, zmniejsza się więc ryzyko ich kontuzji. Ulegają wzmocnieniu, poprawia się ich ruchomość, a tak samo rower oddziałuje na mięśnie nóg.

Można je skutecznie wyszczuplić i ukształtować, dzięki temu, że podczas jazdy dłużej pozostają w fazie rozkurczu niż skurczu, przede wszystkim:

  • mięsień trójgłowy łydki;
  • mięsień krawiecki;
  • mięśnie ud;
  • mięsień pośladkowy wielki.

Poprawa sprawności i kondycji fizycznej

Jazda na rowerze jest bardzo dobrym sposobem na poprawę kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej. Przy zachowaniu regularności i systematyczności, rower pomaga utrzymać pełnię formy, będzie też można cały czas cieszyć się wysoką wytrzymałością motoryczną.

Dobry nastrój psychiczny

Rower może odczuwalnie poprawić samopoczucie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Dzieje się tak dlatego, że wraz z aktywnością fizyczną wzrasta ilość endorfin, które natychmiast wpływają pozytywnie na nasz nastrój.

Jeśli jeździmy na świeżym powietrzu, to jednocześnie oddychamy, a podziwiając otaczającą nas przyrodę, łapiemy trochę słońca, co również poprawia samopoczucie i wprawia w dobry humor. Warto także podkreślić, że jazda na rowerze jest relaksująca i pozwala się odprężyć nawet po najcięższym dniu.

Efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej

Rower jest jednym z najlepszych urządzeń do odchudzania i rzeźbienia swojej sylwetki. Przynosi świetne rezultaty, ale musimy wcześniej wiedzieć, jak jeździć efektywnie. Krótkie wycieczki mogą okazać się niewystarczające, ponieważ przez pierwsze 30 minut nasze mięśnie i tkanki pracują na własnych zapasach glukozy.

Dopiero po tym czasie zapotrzebowanie na energię gwałtownie wzrasta, a organizm zaczyna czerpać ją z zapasów odłożonej w różnych częściach ciała tkanki tłuszczowej. Jeśli więc zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów, to warto zaplanować dłuższe wycieczki czy przejażdżki, pozwalające osiągnąć ten cel.

W jaki sposób jeździć na rowerze, aby schudnąć?

Aby osiągnąć wszystkie zamierzone efekty z jazdy na rowerze, nie można robić tego przypadkowo, warto kierować się wskazówkami ekspertów, którzy radzą:

Jeździć regularnie

Jeśli zdecydujemy się na jazdę na rowerze, najlepsze rezultaty przyniesie regularny trening. Jazda na rowerze tylko przez godzinę oznacza, że pozbędziemy się 400-500 kcal, jednak mylne jest stwierdzenie, że jeśli skrócimy ten czas o połowę, to spalimy 200 kcal.

Jak już wspomniałem, efektywne spalanie kalorii i komórek tłuszczu zaczyna się dopiero po 30 minutach jazdy, dlatego, jeśli chcemy zredukować masę ciała, należy jeździć regularnie i jak najdłużej, utrzymując tempo np. 15 km na godzinę na równej drodze.

Ćwiczyć interwały na rowerze

Rower można z powodzeniem wykorzystywać do treningów interwałowych, stopniowo zwiększając tempo jazdy. Rozpoczynamy od tempa umiarkowanego, po 20 minutach zwiększając je do największej prędkości, jaką możemy osiągnąć, aż do uczucia utraty sił. Taka forma treningu korzystnie wpływa na przebieg procesów przemiany materii i co za tym idzie, pozwala spalić większą ilość tkanki tłuszczowej w stosunkowo krótkim czasie.

Jakie korzyści daje trening na rowerze stacjonarnym?

jazda na rowerze stacjonarnym

Spore efekty odchudzające i zdrowotne dają też regularne treningi na rowerze stacjonarnym. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią samemu ćwiczyć w zaciszu domowym lub klubie fitness, rower stacjonarny można też zamiennie stosować, kiedy pogoda nie sprzyja jeździe na powietrzu. Warto wybrać model wyposażony w kilka niezbędnych urządzeń i modyfikacji, takich jak:

  • regulacja poziomów obciążenia, umożliwiająca wydajniejsze ćwiczenia mięśni nóg i pośladków;
  • licznik kilometrów, dzięki któremu wiemy, jaki dystans pokonaliśmy;
  • licznik tętna, a dbając o odpowiednie tętno podczas ćwiczeń, także wpływamy na szybsze i efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Mimo licznych zalet roweru stacjonarnego, nic jednak nie zastąpi przejażdżki na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody, lecz zawsze będziemy mieli możliwość treningów niezależnie od pogody i pory roku.

O czym warto pamiętać przed jazdą na rowerze?

Do jazdy na rowerze, niezależnie od tego, czy jeździmy rekreacyjnie, w celu poprawy kondycji, czy chcemy schudnąć, należy właściwie się przygotować, pamiętając o takich ważnych kwestiach jak:

  • wybór odpowiedniej trasy, wcześniejsze ustalenie, w jakim terenie będziemy jeździć i ile kilometrów zamierzamy przejechać;
  • ochraniacze i kask zabezpieczające przed zdrowotnymi skutkami ewentualnych upadków;
  • właściwe nawodnienie organizmu, dlatego na każdą przejażdżkę trzeba zabrać odpowiednią ilość wody, a jeszcze lepiej napoju izotonicznego;
  • odżywianie, pozwalające po intensywnym treningu uzupełnić straty energetyczne, lecz jeśli rower ma pomóc w kuracji odchudzającej, to posiłki muszą być lekkie i właściwie zbilansowane.

Dodaj komentarz