Chociaż ból stawów może dotknąć każdego, bez względu na to, jak bardzo o nie dbano, to wynika on z różnych, często zupełnie niezwiązanych ze sobą czynników. Choroba ta ma tendencję do nagłego pojawiania się, przeważnie z powodu rozwijającego się stanu zapalnego lub urazu dowolnej natury, wynikających niekiedy z naszej własnej winy.
Ból stawów występuje u osób w każdym wieku, a nie tylko u osób starszych, ale i coraz młodszych, stąd potrzeba wczesnego działania zapobiegawczego, aby stawy i kości pozostały w pełni sprawne przez całe życie.
Jakie mogą być przyczyny i objawy bólu stawów?
Pojawiający się stopniowo lub nagły, gwałtowny ból stawów i otaczających je mięśni jest zwykle spowodowany niewłaściwym trybem życia. Głównym winowajcą jest zazwyczaj zła dieta, która prowadzi bezpośrednio do nadwagi i otyłości, a to z kolei obciąża stawy, z czasem prowadząc do zmian zwyrodnieniowych. Może również wynikać z nadmiernego wysiłku fizycznego, czy to w pracy, czy podczas aktywności fizycznej, codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu.
Nie jest to jednak jedyne źródło stanu zapalnego rozwijającego się w stawach, chociaż to właśnie on najczęściej powoduje odczuwanie silnego bólu. Innym źródłem są choroby wywołujące stan zapalny, których jest jednym z symptomów, w tym:
- ospa wietrzna i różyczka;
- przeziębienia i choroby wirusowe, np. sezonowa grypa, którym mogą towarzyszyć właśnie bóle stawów;
- reumatoidalne zapalenie stawów, wiążące się nie tylko z bólem, ale i znacznym zesztywnieniem stawów, niekiedy wręcz paraliżującym daną osobę;
- młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów;
- choroby nowotworowe chrząstki lub kości;
- dna moczanowa, kiedyś nazywana podagrą;
- borelioza;
- toczeń rumieniowaty układowy, wielonarządowa choroba, która może również atakować stawy.
Pojawiających się objawów naprawdę nie można przeoczyć. Przykładowo ból pleców nasila się szczególnie w nocy, dochodzi jednocześnie do silnego zaczerwienienia i obrzęku w okolicach stawu.
Znacznemu zmniejszeniu ulega też jego ruchomość, czemu często towarzyszy uczucie ciągłego zmęczenia, znaczna utrata masy ciała i wysoka gorączka. Takich objawów stanowczo nie należy bagatelizować, tylko wdrożyć odpowiednie leczenie, w tym również naturalne metody, znane i wykorzystywane co najmniej od dziesięcioleci.
Które domowe sposoby na bóle stawów warto zastosować?
Nie należy lekceważyć znaczenia medycyny ludowej, przede wszystkim ziół, roślin o powszechnie znanych i wykorzystywanych właściwościach leczniczych. Stosuje się je w procesie leczenia wielu, często bardzo poważnych chorób, dlatego nie ma uzasadnionych przeciwwskazań, by nie zadziałały również w przypadku bolących stawów.
Pozwalają szybko i bardzo skutecznie złagodzić objawy różnych schorzeń, a zawarte w nich związki aktywne docierają do źródła problemu, czyli miejsca, w którym rozwinął się stan zapalny. Można do tego użyć różnych ziół, lecz kilka z nich jest znacznie bardziej skutecznych niż inne, a eksperci od ziołolecznictwa rekomendują przede wszystkim:
Szałwię
Mającą niezwykle szerokie właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, między innymi ze względu na wysoką zawartość wielu związków aktywnych sprzyjających zdrowiu stawów. Znajdziemy w niej między innymi witaminy A, B i C, minerały, wapń, żelazo, magnez, potas, sód i cynk, olejki eteryczne i garbniki, oraz karnozol, substancję o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
Właśnie dlatego szałwia doskonale nadaje się do okładów i kąpieli leczniczych pozwalających skutecznie i szybko zredukować wszystkie niepokojące nas objawy.
Dziewannę
Kolejne warte polecenia zioło, przeważnie stosowane jako środek wykrztuśny w leczeniu zaburzeń oddychania. Sprawdza się również jako skuteczne remedium na pojawiające się problemy ze stawami oraz bólami mięśni.
Najczęściej stosuje się je w postaci nalewki sporządzanej na spirytusie, nakładanej zewnętrznie na bolący staw, dzięki czemu skutecznie łagodzi nawet najgorsze bóle, w tym reumatyczne, zwiększając jednocześnie ruchomość powierzchni stawowych.
Gorczycę białą
Przede wszystkim bardzo silnie rozgrzewającą, wartą stosowania na bolący staw, przeważnie w postaci wypełnionych nią bawełnianych woreczków, nakładanych na skórę w miejscu bólu. Osłona materiału jest konieczna, w przeciwnym wypadku gorczyca mogłaby podrażniać skórę.
Olejek z mięty pieprzowej
Eksperci od ziołolecznictwa zalecają go szczególnie przy niezwykle bolesnym reumatoidalnym zapaleniu stawów. Sprzyja temu między innymi jego bogaty skład, dzięki któremu zyskuje działanie chłodzące i redukujące w ten sposób wiele dolegliwości w obrębie stawów.
Korę wierzby
Tę roślinę o potwierdzonych właściwościach leczniczych, sprzyjającą zdrowiu stawów, powinno się przyjmować w formie naparu, picia maksymalnej ilości do 4 szklanek dziennie. Jej działanie sprowadza się przede wszystkim do łagodzenia bólu o zróżnicowanym natężeniu.
Korzeń imbiru
Którego na pewno nie trzeba przedstawiać wszystkim, znajdującego szerokie zastosowanie nie tylko w chorobach dróg oddechowych. Imbir sprawdza się także w chorobach stawów ze względu na działanie przeciwzapalne, łagodzące ból i zmniejszające obrzęki.
Prostym sposobem jego stosowania jest nakładanie cienkich plasterków korzenia na okolice stawu i zabandażowanie lub stosowanie olejku imbirowego do bezpośredniego masażu bolącego miejsca.
Jakie inne metody na bolące stawy warto zastosować?
Skuteczności kuracji ziołowych nie można nic zarzucić, lecz warto rozważyć zastosowanie również innych metod. Są to między innymi:
- masaże przeprowadzane przez profesjonalnych fizjoterapeutów, chociaż niektóre masaże bolących miejsc wykonamy bez trudu samodzielnie np. z użyciem przedstawionego wyżej olejku imbirowego;
- codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna, dzięki której uda się nie tylko zapobiec chorobom zwyrodnieniowym stawów, ale również wzmocnić otaczające je mięśnie i zapobiec jednocześnie wzrostowi masy ciała nadmiernie obciążającemu stawy;
- gorące kąpiele solankowe, które łagodzą ból i stany zapalne. Sprzyja temu skład chemiczny samej solanki bogatej w minerały i inne lecznicze związki, a na podobne efekty możemy też liczyć, stosując naprzemiennie ciepłe i zimne okłady;
- niektóre maści o działaniu przeciwbólowym, najlepiej o naturalnym, bezpiecznym składzie bez substancji aktywnych mogących powodować skutki uboczne.