You are currently viewing Trycholog – kim jest i w czym może nam pomóc

Trycholog – kim jest i w czym może nam pomóc

Posiadanie bujnych, pełnych objętości i co najważniejsze zdrowych włosów jest ważnym aspektem zarówno męskiej, jak i kobiecej atrakcyjności. W związku z tym niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja i odżywianie nie tylko samych włosów, ale także skóry głowy. Zaniedbanie tych podstawowych wytycznych może szybko doprowadzić do osłabienia struktury włosa, czyniąc go podatnym na łamanie, kruchość i ostatecznie wypadanie.

Niestety, często trudno jest samodzielnie wskazać pierwotną przyczynę takich problemów, co wymaga wizyty u trychologa, eksperta w tej dziedzinie, który posiada rozległą wiedzę na temat włosów.

Kim dokładnie jest trycholog?

Aby zapewnić kompleksowe zrozumienie roli i obowiązków trychologa, ważne jest, aby wyjaśnić, kim on nie jest. Po pierwsze, należy zauważyć, że trycholog nie jest lekarzem medycyny, ponieważ obecny program nauczania medycyny w naszym kraju nie obejmuje tej konkretnej specjalności. Jednak brak dyplomu medycznego nie umniejsza wartości jego wiedzy specjalistycznej w dziedzinie chorób i pielęgnacji włosów.

Aby rozpocząć karierę trychologa, konieczne jest posiadanie dyplomu kosmetologa, a następnie ukończenie studiów podyplomowych i serii specjalistycznych kursów. Jednak osoby bez kwalifikacji medycznych są określane jako trycholodzy kosmetyczni. Ważne jest też, aby pamiętać, że podawanie leków na receptę jest wyłączną odpowiedzialnością licencjonowanego lekarza podczas leczenia zdiagnozowanych schorzeń.

Jaka jest rola trychologa i świadczone przez niego usługi?

Badanie trychologiczne, które koncentruje się na kwestiach związanych ze skórą głowy i włosami, jest stosunkowo nową dziedziną naukową. Za jednego z pionierów w tej dziedzinie jest uznawany profesor Wheeler, który rozpoczął swoją pracę w latach 70-tych XX wieku, a do Polski trychologia trafiła dopiero w latach 90. ubiegłego wieku.

Od kilku lat ilość klinik zajmujących się dostarczaniem fachowych porad i skutecznych rozwiązań w zakresie dolegliwości skóry głowy i rosnącego problemu wypadania włosów stale rośnie. Obowiązki trychologa obejmują szeroki zakres zagadnień, w tym:

  • różne metody walki z wypadaniem włosów, niezależnie od tego, czy jest ono spowodowane łysieniem telogenowym, czy postępującym łysieniem androgenowym;
  • schorzenia takie jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry;
  • przetłuszczające się włosy i skóra głowy, które mogą prowadzić do łupieżu;
  • wszelkie podrażnienia, zaczerwienienia lub stany zapalne skóry głowy;
  • zapalenie mieszków włosowych, spowodowane czynnikami takimi jak dihydrotestosteron (DHT), niszcząca forma testosteronu.

Z którymi przyczynami wypadania włosów ma do czynienia trycholog?

badanie trychologiczne

Głównym celem trychologa jest zajęcie się konsekwencjami łysienia, złożonego stanu, który może być trudny do dokładnego zdiagnozowania. Jak wiemy, łysienie objawia się w różnych formach, z których każda charakteryzuje się odmiennymi symptomami, szybkością postępu i przyczynami. Eksperci zazwyczaj podkreślają następujące czynniki jako główne przyczyniające się do tego:

  • czynniki genetyczne, lecz trzeba wiedzieć, że wbrew powszechnemu przekonaniu, łysienie nie jest bezpośrednio dziedziczone po starszych pokoleniach, ale raczej predyspozycja do wypadania włosów w przyspieszonym tempie. Dlatego też, jeśli Twój ojciec lub nawet dziadek doświadczył wczesnej utraty włosów, jest prawdopodobne, że Ciebie również może spotkać podobny los;
  • zaburzenia hormonalne, a efekty te są zwykle obserwowane u kobiet w okresie menopauzy i u mężczyzn w okresie andropauzy, co może zakłócać normalne wydzielanie odpowiednio estrogenu i testosteronu. W niektórych przypadkach testosteron może przekształcić się w DHT, związek powodujący znaczne szkody i ostateczne zniszczenie mieszków włosowych;
  • nieodpowiednia pielęgnacja włosów, kiedy stosowanie niewłaściwych produktów do włosów, takich jak szampony lub odżywki, może powodować nadmierne wysuszenie lub nadprodukcję sebum, co prowadzi do przetłuszczania się skóry, wypadania włosów i rozwoju trądziku;
  • intensywne czesanie lub ciasne wiązanie gumką, zwłaszcza jeśli są długie. Zaleca się, aby szczególnie kobiety były ostrożne podczas korzystania z suszarek do włosów i prostownic, ponieważ mogą one spowodować nieodwracalne uszkodzenie włosów;
  • dieta uboga w niezbędne składniki odżywcze, a naszym włosom codziennie powinniśmy dostarczać odpowiednie dawki takich związków, jak witamina A, która reguluje wydzielanie sebum, witaminy z grupy B (zwłaszcza B3, B5, B7, B9 i B12), usprawniające krążenie, syntezę keratyny, wytrzymałość włosów, zapobiegające siwieniu i chroniące je przed czynnikami zewnętrznymi, witamina C, silny antyoksydant, witamina E, oraz minerały, cynk, selen, krzem, siarka i miedź;
  • współistniejące schorzenia, których jednym z objawów może być przyspieszone wypadanie włosów i niektóre grupy leków, a w tym przypadku osłabienie struktury włosa może być jednym ze skutków ubocznych ich działania.

Czego możemy spodziewać się po wizycie w gabinecie trychologa?

Kiedy wiemy już kim jest ten specjalista i jaki jest jego obszar specjalizacji, powinniśmy dowiedzieć się, jak zazwyczaj przebiega wizyta w jego gabinecie. Zapewniamy, że nie ma powodów do obaw, gdyż większość specjalistycznych badań przeprowadzanych podczas wizyty jest praktycznie bezbolesna. Dodatkowo, profesjonalnie wyposażony gabinet zapewnia następujące rodzaje badań:

Trichoskopię

Technikę polegającą na użyciu wideodermatoskopu, urządzenia wyposażonego w bardzo czułą kamerę rejestrującą wiele zdjęć skóry w dużym powiększeniu, koncentrującą się w szczególności na okolicy czołowej, potylicznej i skroniowej. Zdjęcia te służą jako podstawa do oceny stanu skóry głowy i włosów, a także identyfikacji określonych typów schorzeń, takich jak łysienie plackowate, telogenowe lub androgenowe.

Trichogram

Nieco bardziej inwazyjne badanie, w którego trakcie pobiera się od 100 do 150 włosów z obszaru dotkniętego łysieniem i skrupulatnie bada pod mikroskopem na znacznie wzmocnionym poziomie powiększenia. Analizując cechy włosów pod mikroskopem, możemy dokładnie określić konkretny rodzaj wypadania włosów, jego przyczyny, a następnie wybrać odpowiedni sposób leczenia.

Przed wykonaniem trichogramu konieczne jest wykonanie badania krwi w celu zidentyfikowania wszelkich niedoborów ważnych składników odżywczych, witamin i minerałów wspomnianych wcześniej, które są kluczowe dla utrzymania zdrowych włosów. Włosy muszą pozostać nieumyte przez okres od 2 do 3 dni przed badaniem i nie powinny być narażone na działanie innych produktów do pielęgnacji włosów, takich jak pianki, odżywki lub żele.

Na jakie profesjonale zabiegi możemy liczyć w gabinecie trychologicznym?

Kiedy wchodzisz do gabinetu trychologa, możesz spodziewać się nie tylko dokładnych badań, ale i szeregu zabiegów dostosowanych do uzyskanych wyników. Głównym celem tych zabiegów jest zatrzymanie postępu wypadania włosów, przywrócenie zdrowia skóry głowy i zapewnienia wzrostu nowych, sprężystych włosów poprzez stymulację mieszków i cebulek włosowych. Dlatego też większość gabinetów oferuje przede wszystkim dwa kluczowe zabiegi:

Mezoterapię w skórę głowy

mezoterapia

Proces przeciwdziałania wypadaniu włosów obejmuje ukierunkowane podawanie spersonalizowanej mieszanki, substancji bezpośrednio w skórę głowy, zazwyczaj przy użyciu specjalistycznej aparatury.

Proces obejmuje ekstrakcję osocza bogatopłytkowego z krwi pacjenta, uzyskanie komórek z tkanki tłuszczowej, włączenie koenzymu Q10, wykorzystanie zestawów witamin i minerałów oraz włączenie aminokwasów, które promują przyspieszony wzrost włosów.

Zabieg ten ma na celu wzmocnienie i rewitalizację mieszków włosowych, które doświadczyły spadku siły, skutecznie zatrzymując postęp wypadania włosów. W tej terapeutycznej miksturze zawarte są różne skrupulatnie dobrane składniki, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

Karboksyterapię skóry głowy

Innym podejściem do leczenia łysienia, wraz z różnymi schorzeniami skóry głowy, które mogą się do niego przyczyniać, jest wstrzykiwanie dwutlenku węgla w skórę głowy. Metoda ta sprzyja szybkiemu rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, prowadząc do poprawy krążenia i dotlenienia skóry głowy, a tym samym poprawiając jej odżywienie. Dodatkowo zabieg ten przyspiesza regenerację skóry, zwiększa produkcję kolagenu i stymuluje wzrost zdrowszych, grubszych włosów w przyspieszonym tempie.

Bibliografia:

Dodaj komentarz